• Rok szkolny 2020/21 zakończony

          •        25 czerwca 2021r. był ostatnim i jednocześnie bardzo oczekiwanym dniem roku szkolnego. Wreszcie wakacje!!! Spełniło się marzenie uczniów, nauczycieli i rodziców. Minął kolejny rok pandemii i przede wszystkim nauki zdalnej, która dla całego środowiska szkolnego była bardzo uciążliwa. Na pewno na długo pozostanie w pamięci ósmoklasistów, którzy w tym trudnym czasie musieli przygotować się i przystąpić do egzaminów.

                   Mimo wszelkich przeciwności losu, wielu uczniów zdało do kolejnej klasy z wyróżnieniem. Absolwenci również mogli pochwalić się świadectwami z „czerwonym paskiem”, dyplomami, nagrodami.

                   Uczniowie będą wypoczywać dwa miesiące. Mogą realizować swoje marzenia, nabierać sił do dalszej nauki.

          • List MEiN

          • List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Szanowni Państwo,

            Dyrektorzy i Nauczyciele,

            Drodzy Uczniowie i Rodzice,

             

            dobiegają końca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. Nauczyciele i uczniowie wkrótce rozpoczną długo wyczekiwany czas letniego wypoczynku.

             

            Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami. 

             

            Wiemy, że ze skutkami zdalnej edukacji będziemy mierzyć się w kolejnych latach. Jesteśmy świadomi zarówno mniejszej efektywności procesu kształcenia na odległość, jak również jego negatywnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci i młodzieży. Dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy program wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki finansowe.

             

            Wiosną przeciw COVID-19 zaszczepiła się większość nauczycieli. Na początku czerwca ruszyła rejestracja na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane także na terenie placówek oświatowych. Szczegółowe informacje w tej sprawie będziemy przekazywać do szkół w okresie wakacyjnym.

             

            Mamy nadzieję, że dzięki postępującej akcji szczepień uda nam się w przyszłości uniknąć ponownego zamknięcia szkół i placówek oraz przenoszenia edukacji na tryb zdalny. Okres kształcenia na odległość pokazał dobitnie, że bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie.

             

            Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom za całoroczną pracę, trud oraz zaangażowanie. Dziękuję, że w tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich uczniów, oferowali pomoc i wsparcie w najróżniejszych sytuacjach. Życzę Państwu przede wszystkim spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków.

             

            Gratuluję uczniom sukcesów w nauce i innych dziedzinach szkolnej aktywności. Mijający rok był dla Was prawdziwą próbą charakteru. Wszyscy mierzyliście się z wyzwaniami zdalnej nauki. Jestem przekonany, że praca, którą włożyliście w swoją edukację, wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Życzę Wam, aby wakacje były czasem poznawania i odkrywania nowych miejsc, a także zawierania trwałych przyjaźni i znajomości.

             

            Serdecznie pozdrawiam również społeczność szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za podtrzymywanie oraz pielęgnowanie polskości wśród młodych Polaków dorastających poza granicami kraju. Słowa wdzięczności kieruję także do uczniów, dziękując za trud doskonalenia języka polskiego i zdobywania wiedzy o Polsce.

             

            Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!

             

            Z wyrazami szacunku

            Przemysław Czarnek

            Minister Edukacji i Nauki

          • „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”

          •    Dnia 10.06.2021 roku o godzinie 12:00 w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie, po raz kolejny, zorganizowano spotkanie dla najmłodszych uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej w Olszewie pod hasłem „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”. Akcja odbyła się dzięki współpracy pomiędzy Biblioteką Publiczno – Szkolną Miasta i Gminy Mikołajki filia Woźnice a biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie oraz wychowawczynią Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie. Spotkanie to, to sztandarowa akcja, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

               Początkiem spotkania zaraz po przywitaniu wszystkich przybyłych jest zawsze zabawa integracyjna. W tym roku była to „Pajęczyna” mającą na celu oswojenie małych uczestników z prowadzącą spotkanie bibliotekarką z Woźnic. Zabawa polegała na rzucaniu do siebie kłębka włóczki i przedstawianiu się. Zakończyła się w momencie, w którym ostatni uczestnik zabawy przedstawił się. Tym samym prowadząca poznała w niekonwencjonalny i atrakcyjny dla dzieci sposób imiona wszystkich uczestników akcji.  Dzieci opowiadały także, z czym kojarzy im się powstała pajęczyna – niektórzy widzieli w niej siatkę na ryby i motyle inni drogi.

               Następnie odbyła się pogadanka z dziećmi na temat  zalet płynących z czytania książek. Dzieci odgadywały tytuły bajek umieszczonych na przygotowanych ilustracjach. Nie zabrakło rozmowy na temat poszanowania książek oraz głośnego czytania bogato ilustrowanej książki Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.  Głównym elementem spotkania było wręczenie każdemu przybyłemu dziecku pamiątkowej książki wraz z zakładką do książki oraz broszurą dla rodziców Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku do dzieci powędrowały książki edukacyjne o przygodach sympatycznego żółwika Franklina.

               W spotkaniu udział wzięło łącznie 17 osób. Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie było możliwości zaproszenia dzieci spoza szkoły do uczestnictwa w akcji, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach.

               Organizatorkami spotkania były Anna Ciszewska z Biblioteki Publiczno – Szkolnej filii Woźnice, Małgorzata Błaut z biblioteki szkolonej SP im. Marii Konopnickiej w Olszewie oraz Zofia Rokojżo wychowawczyni Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie.

                                                    Małgorzata Błaut

          • Piknik dzieci z oddziału przedszkolnego

          •    Dnia 17.06.2021r. /czwartek/ dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły wraz z wychowawcą przebywały na pikniku klasowym w Górkle. Impreza plenerowa została zorganizowana przy dużym współudziale rodziców. Dzieci uczestniczyły w wielu grach i zabawach zespołowych. Drużyny wybrane przez dyżurnych, rywalizowały ze sobą m. in. w zabawach z piłką, w przenoszeniu jajka, ćwiczeniach równoważnych, wyścigu w workach oraz w przeciąganiu liny. Uczestnicy obu zespołów zostali nagrodzeni za wysiłek włożony na rzecz swojej grupy.

               W przerwach między konkurencjami dzieci posilały się przygotowanymi przez rodziców przekąskami. Pod koniec pikniku odbyło się ognisko, na którym dzieci przy pomocy rodziców upiekły kiełbaski. Na zakończenie wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali po lodowym deserze.

               Dzieci bawiły się znakomicie korzystając z pięknej pogody, świeżego powietrza i wszelkich urządzeń dostępnych na wiejskim placu zabaw w Górkle.

          • Wybory Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022

          •    Dnia 1 czerwca 2021 roku odbyły się wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego działającego w naszej szkole. Chętni uczniowie przygotowali plakaty przedstawiające własne propozycje działań w Samorządzie Uczniowskim.

               Ustępujący SU zebrał kandydatury, czuwał nad kampanią wyborczą oraz sporządził karty wyborcze z listą kandydatów.

               Każdy uczeń z klas II – VIII miał możliwość oddania swojego głosu na kandydatów, których popierał. W tym dniu uprawnieni uczniowie wybierali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

               Członkowie komisji w składzie: pani dyrektor Wiesława Jabłońska, pani Irena Rybakiewicz oraz Kinga J. uczennica klasy VIII, przeliczyli wszystkie głosy i sporządzili protokół z głosowania.

            Do zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022 weszli:

            1. Nadia B – kl. III
            2. Natalia J. – kl. IV
            3. Błażej C. – kl. IV
            4. Mateusz N. – kl. IV
            5. Julia M. – kl. IV
            6. Magdalena N. – kl. VI
            7. Adrian T. – kl.VI
            8. Agata K – kl. VII
            9. Gracjan K. – kl. VII
            10. Dominika R. – kl. VII

            Opiekunem Samorządu wybrano panią Katarzynę Berk.

            Oddano 42 głosy.

            Głosów nieważnych – 5.

            Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w wyborach i życzymy nowemu Samorządowi owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

             

            Opracowała: Katarzyna Berk

          • Światowy Dzień Ziemi

          •      Co roku  22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki /6 latki/ zaprezentowały krótki program artystyczny, w którym przedstawiły świat widziany oczami niektórych zwierząt leśnych. Podkreśliły konieczność dbania o naszą planetę.

            Była to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych podczas

            Festiwalu Piosenki Wiosennej.

                 Każde dziecko, podczas zdalnego nauczania, miało możliwość wyboru jednej spośród 9 piosenek mówiących o wiośnie. Dzieci uczyły się śpiewać z pomocą swoich rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa. Wynik był rewelacyjny!!!! 13- stu uczestników Festiwalu zaśpiewało najładniej, jak potrafili.

                 Wniosek nasuwa się sam- warto organizować konkursy, czy to wokalne, czy recytatorskie, czy plastyczne- dzieci mają okazję pokazać się od jak najlepszej strony.

            https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

            https://view.genial.ly/5e9ae70b3b26f10da5bdad0b/presentation-dzien-ziemi?fbclid=IwAR2X3OntEvHFSLI6aSFdrhmBW8bVIG2Uc2VGG0auSsl0TPa4cjMUAnWlnsc

             

          • „Najładniejsza Palma wielkanocna”

          • W ostatnią niedzielę Wielkiego Postu wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

            Mieszkańcy Jerozolimy radośnie witali Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do miasta i rzucali pod Jego stopy palmowe gałązki. Stąd wziął się zwyczaj święcenia w Niedziele Palmową zielonych gałązek, czyli wielkanocnych palm, które są symbolem chwały Chrystusa. Zwyczaj ten jest wciąż bardzo żywy. Aby przybliżyć tę tradycję naszym uczniom został ogłoszony konkurs dla kl. IV – VI na „Najładniejsza palmę wielkanocną”.

            Do 26 marca 2021 r. z powodu panującej pandemii należało zdjęcie z wykonanej palmy wysyłać do p. A. Żukowskiej i p. Małgorzaty Błaut.  Wszystkie palmy były tradycyjne, okazałe i zrobione ręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły. Ogółem wpłynęło 29 prac.

            Celem konkursu było:

            - rozbudzenie zainteresowania zwyczajem robienia palm wielkanocnych,

            - propagowanie obchodów Świąt Wielkanocnych

            - pogłębianie wiedzy na temat symboli związany z Wielkanocą,

            - rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów.

             

            Komisja z nadesłanych prac przyznała  trzy  miejsca i nagrodę specjalną –rodzinną.

            Oto laureaci.

            I miejsce Mateusz Nietupski i Gracjan Kozak

            II miejsce Michał Stolarczyk

            III miejsce Edyta Niedźwiedzka

             

            Nagroda specjalna: Andrzej  Natalia i Magdalena Narwojsz.

            Zwycięzcy konkursu otrzymali jako nagrody - rodzinne gry planszowe. Nagrody zostały ufundowane przez Szkolne Koło Dziennikarskie „Głos Uczniowski”.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Ogólnopolskie czytanie

          • Olszewo, 26.03.2021

             

            Protokół z konkursu pięknego czytania w ramach V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz pod hasłem „Kręci mnie czytanie”

             

                    Dnia 26.03.2021 w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie o godzinie 12:00 poprzez platformę edukacyjną Teams odbył się konkurs pięknego czytania w ramach V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz pod hasłem „Kręci mnie czytanie”. Projekt czytelniczy został zorganizowany z inicjatywy p. Małgorzaty Błaut, p. Agnieszki Żukowskiej przy współpracy z  Panią Anną Ciszewską – bibliotekarzem Biblioteki Publiczno- szkolnej w Woźnicach.

            W konkursie udział wzięli uczniowie z klasy IV i VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie. Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie pięknego czytania fragmentu z dowolnej książki autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Do konkursu zgłosiło się 6 uczestników. Laureaci konkursu zostali wyłonieni na podstawie prezentacji, które oceniane były zgodnie z przyjętymi przez komisję zasadami. Jury oceniało TECHNIKĘ CZYTANIA: płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo czytania, ŚRODKI ARTYSTYCZNEGO WYRAZU: pauzowanie, tempo, jako środek ekspresji, modulację głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy (logiczny), mimikę, ewentualny gest, tzw. intuicję artystyczną, kontakt z odbiorcą, radzenie sobie z tremą. Poszczególne składniki oceny punktowane były w skali od 1 do 5. Suma zdobytych punktów wyłoniła zwycięzców konkursu. Po wysłuchaniu, przyznaniu i podliczeniu punktów komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

            Klasa IV:

            I miejsce – Mateusz Nietupski

            II miejsce – Błażej Cała

            III miejsce – Natalia Janowska

            Klasa VI:

            I miejsce – Michał Stolarczyk

            II miejsce – Adrian Tynko

            III miejsce Magdalena Narwojsz

            Dodatkowo została przyznana Nagroda Publiczności – pozostałe osoby słuchające, które nie zdecydowały się na udział w konkursie przyznały głos na najlepszą, ich zdaniem, interpretację utworu. W ten sposób Nagroda Publiczności powędrowała do Michała Stolarczyka.

            Wszyscy laureaci otrzymają nagrody oraz dyplomy.

            Małgorzata Błaut

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          •     W piątek 19.03.2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Powitanie tegorocznej Wiosny rozpoczęliśmy od konkursu plastycznego, który ogłosiła p. Małgosia Błaut. Dzieci miały za zadanie dowolną techniką najładniej jak potrafią, ozdobić postać Pani Wiosny. Wszyscy starali się na miarę swoich możliwości.

            Po skończonej pracy dla odpoczynku i dobrej zabawy, na świeżym powietrzu puszczaliśmy bańki mydlane. 

                Kolejnym etapem obchodów dzisiejszego święta był konkurs recytatorski ph. „Wiosna wierszem malowana”. Inicjatorem konkursu była pani Anna Ciszewska z Biblioteki Szkolno-Publicznej w Woźnicach. Pani Ania osobiście przyjechała aby wysłuchać recytacji wierszy, których nauczyły się prawie wszystkie przedszkolaki. Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor, pani Ania i pani Małgosia, miała „twardy orzech do zgryzienia”, gdyż okazało się, że w Zerówce jest wiele utalentowanych dzieci. Ostatecznie najwyższe lokaty uzyskały: Ela Ruszczyk, Amelka Węgrzyn, Asia Pajka i Lidka Borek. Brawa należą się jednak wszystkim dzieciom, które pięknie nauczyły się wyrecytowały swoje wiersze. Pani Ania wręczyła nagrody laureatom, ale również wręczyła wszystkim dzieciom słodkie upominki od Wielkanocnego Zająca, którego spotkała w drodze do naszej szkoły.

            Pani Małgosia narodziła laureatkę konkursu plastycznego - Alicję Wus.

                   Po konkursach przyszedł czas na ostateczne „rozprawienie się” z Zimą, czyli spalenie kukły Marzanny!. Z radosnymi okrzykami żegnania się z Zimą przemaszerowaliśmy z Marzanną wokół szkoły i wrzuciliśmy ją do ogniska, na znak jej ostatecznego odejścia i powitania wejścia wielkimi krokami Pani Wiosny. Potem zabawa i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

            To był dzień pełen emocji, zabawy i wielu pozytywnych wrażeń.

             

            Wychowawca: Zofia Rokojżo

          • REGULAMIN KONKURSU RELIGIJNO - PLASTYCZNEGO „PALMA WIELKANOCNA”

          • 1. Cele konkursu: propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.

            2. Konkurs zostanie przeprowadzony wśród uczniów  klas 4-8 naszej szkoły

            3. Na konkurs należy wysłać zdjęcie z wykonaną palmą. Na zdjęciu musi być widoczny autor pracy.

            4. Na zdjęcia czekamy do 26 marca 2021 r.

            5. Wybrane przez organizatora jury dokona oceny prac pod kątem różnorodności użytych materiałów, walorów estetycznych (kompozycja, dobór barw, architektura bryły), nawiązania do tradycyjnych palm wielkanocnych.

            6. Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

            7. Prezentacja ze zgłoszonymi pracami zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

            8. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi.

            Termin odbioru nagród zostanie ustalony indywidualnie a zwycięscy zastaną o nim powiadomieni.

             

            ORGANIZATORZY: Małgorzata Błaut, Agnieszka Żukowska.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
      • (+48 87) 4213602 fax (87) 4213602
      • Olszewo 20 11-730 Mikołajki woj. warmińsko - mazurskie POLSKA Poland
      • Iwona Malczyk e-mail: malczyk@togatus.pl zastępca: Maria Kowalik-Sobczak e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl
      • Danuta Butkiewicz
    • Logowanie