• Konkurs „Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy”

          • CERTYFIKAT

            „PRZYJACIELA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO WARMII, MAZUR I POWIŚLA”

            ZDOBYTY !!!

            W grudniu w Olsztyńskim Planetarium podsumowany został konkurs „Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy”. Udział w konkursie wzięło 138 uczniów z 34 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Celem konkursu było odkrycie miejsc pamięci narodowej w swojej najbliższej okolicy  oraz zdobycie dla swojej szkoły Certyfikatu „Przyjaciel dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Powiśla. Miejsca pamięci narodowej”.

            Uczniowie naszej szkoły w pięcioosobowym składzie ( Agata Kuźmicka, Gracjan Kozak, Dominika Reluga, Magdalena Narwojsz oraz Michał Stolarczyk) pod kierunkiem  nauczyciela historii p. Agnieszki Żukowskiej wzięli w nim udział.  Przez dwa miesiące (wrzesień, październik) zadaniem zespołu było zebranie materiałów zrobienie zdjęć i wykonanie przewodnika edukacyjnego lub  prezentacji multimedialnej używając przy tym dowolnych narzędzi TIK.

            Mimo tak dużej konkurencji udało nam się nie tylko zdobyć dla szkoły certyfikat „Przyjaciel  dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Powiśla. Miejsca pamięci narodowej”, ale jako szkoła zajęliśmy wysokie III miejsce.

            Konkurs został zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin „Polskie zamki gotyckie” , Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

            Chcielibyśmy również podziękować pracownikom Urzędu Miasta  Mikołajki za niezbędne informacje, które nam udzieli. Dzięki temu nasza praca była o wiele bogatsza  i ciekawsza.

            A. Żukowska

          • Zarządzenie Burmistrza Miasta Mikołajki

          • w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2022/2023 do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Mikołajki

            zarzadzenie_nr_6.pdf​​​​​​​

          • Bezpieczny powrót do nauki w trybie stacjonarnym

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy, 

            zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa (komunikat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/powrot-uczniow-do-nauki-stacjonarnej-od-10-stycznia-2022-r ).

            Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki – oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego. Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin. 

            Istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma:

            · przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów;

            · stosowanie się do Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych;

            · aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.

            Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej. 

            Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (do odwołania)został uregulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000861/O/D20210861.pdf

            Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły. 

            Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/bezpieczenstwo.

            Przypominamy i zachęcamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-dzieci-powyzej-5-roku-zycia--scenariusze-zajec-dla-nauczycieli-wychowania-przedszkolnego2 

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-uczniow-od-12-roku-zycia--materialy-informacyjne

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje-o-szczepieniach-przeciw-covid-19 

            W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży  dyrektorzy oraz rodzice więcej informacji mogą znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

            Z wyrazami szacunku

            Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwa Edukacji i Nauki

          • "Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby drugiego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie dłoń, pomocną dłoń..."

          • Boże Narodzenie to czas spokoju, wzruszeń a przede wszystkim radości w gronie najbliższych. I jest on szczególnie trudny dla osób starszych, samotnych bardzo często zamkniętych w czterech ścianach, a w obecnych czasach pandemii COVID-19 często przymusowo odizolowanych. I właśnie to w tym okresie ważna jest wrażliwość, życzliwość oraz gotowość do bezinteresownego działania i pomocy. 

             Nasza  społeczność  szkolna, uczniowie, rodzice jak i nauczyciele nigdy nie byli obojętni na drugiego człowieka. Bardzo szybko, gdy tylko zostali poproszeni o pomoc, przyłączyli się do akcji „Spotkanie z kolędą dla Seniorów z Gminy Mikołajki”.  Natychmiast w szkole została ogłoszona zbiórka różnorodnych słodyczy, pierniczków, ciasteczek, herbatek itp. Oprócz zebranych słodkości nauczyciele wraz z rodzicami wykonali kartki Bożonarodzeniowe oraz  przygotowali drobne upominki w postaci  różnorakich ozdób i stroików świątecznych.  Dzięki wielkiemu  sercu i ofiarności  wielu dobroczyńców wszystkie dary, trafiły do najstarszych mieszkańców gminy.

            Za wszelką pomoc, empatię i wielkie serce wszystkim DZIĘKUJEMY!

          • Nauka zdalna

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

            od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostaną ograniczone zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego. 

            W tym czasie przedszkola, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki oświatowo-wychowawcze będą pracowały bez zmian.

            Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

            Szczegółowe informacje w tej sprawie znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-20-grudnia-do-9-stycznia-zajecia-w-szkolach-w-systemie-zdalnym.

            Z wyrazami szacunku

            Anna Ostrowska Rzecznik PrasowyMinisterstwo Edukacji i Nauki 

          • ~*~

          • Szanowni Państwo,

            w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

            Serdecznie zachęcamy Państwa placówki do włączenia się w tę ważną i niezwykle symboliczną inicjatywę. Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg.  

            Informujemy również, że z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalne materiały dydaktyczne, w tym scenariusz zajęć lekcyjnych „Dzieci stanu wojennego”, skierowane do uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Materiały znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zapal-swiatlo-wolnosci--40-rocznica-wybuchu-stanu-wojennego. W komunikacie opublikowane zostały dodatkowe informacje o innych inicjatywach rocznicowych.

            Zachęcam do włączenia się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 

            Z wyrazami szacunku

            Anna Ostrowska

            Rzecznik Prasowy

            Ministerstwo Edukacji i Nauki 

          • W PRACOWNI CUKIERNIKA

          • Przed nami czas Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań.

            22 listopada uczniowie klasy I S.P. im. M. Konopnickiej w Olszewie na zaproszenie Pani Kiwer-Janowskiej odwiedzili jej pracownię „Słodka fantazja”, aby razem piec i dekorować pierniki.

            Gospodyni zapoznała dzieci z pracą cukiernika i sposobem robienia pierników, po czym uczniowie ochoczo zakasali rękawy i wzięli się do pracy.W ruch poszły wałki. Wałkowali, wycinali – i tworzyli piękne kształty ciasteczek. Czekając na ich upieczenie, zajadano się wspaniałymi słodkościami przygotowanymi przez Panią Kasię i Justynę. Gdy pierniki były gotowe, uczniowie z zapałem zabrali się za dekorowanie i lukrowanie. Prace były niepowtarzalne i bardzo pomysłowe. Na zakończenie wizyty wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w „warsztatach cukierniczych”.

            Pieczenie pierniczków i ich dekorowanie sprawiło uczniom wielką radość, a jednocześnie, w sposób miły i praktyczny dały przedsmak świątecznych tradycji.

            Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za zaproszenie i spędzenie wspaniałych chwil w miłej i pełnej cudownych zapachów atmosferze.

          • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          • 6 grudnia 2021 r. naszą szkołę odwiedził Gość Specjalny – Święty Mikołaj wraz ze swoim orszakiem. Wszystkie dzieci przywitały Go przepiękną świąteczną piosenką „Merry Christmas Everyone”. Święty Mikołaj doskonale wiedział, że w naszej szkole są same grzeczne dzieci, dlatego też przyniósł paczki aż z Centrum Kultury Kłobuk w Mikołajkach.

            Dzieci z poszczególnych klas przepięknie zaśpiewały i zatańczyły dla Naszego Gościa. Pomimo zimna na zewnątrz, atmosfera była naprawdę gorąca. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromki brawami. Mikołaj wraz z Elfami obdarował wszystkich cudownymi upominkami. Cała wizyta przebiegła w świątecznej, magicznej atmosferze zbliżających się Świąt.

            Mikołaj podziękował wszystkim za tak miłe spotkanie i obiecał, że na pewno wróci do nas za rok.

            Katarzyna Berk

          • Piąta klasa wypieka pierniczki

          •             6.12.2021r dzięki uprzejmości pani Kasi Kiwer- Janowskiej i ogromnemu wsparciu rodziców uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą mogli wypiekać pierniczki w pracowni tortów ,, Słodka fantazja „ w Mikołajkach.

            Warsztaty prowadzone były przez panią Kasię- mistrza w tej dziedzinie.  Towarzyszyła im fantastyczna atmosfera, zapach przypraw korzennych , śmiech i dobra zabawa.  Słuchaliśmy uwag pani Kasi i wprowadzaliśmy je w czyn przy dekorowaniu i wypiekaniu pierników. Nie zabrakło też słodkich przyjemności w postaci apetycznych babeczek, mufinek  i innych przepysznych ciast. Jak należało się spodziewać w ten dzisiejszy, mikołajkowy dzień  mieliśmy wsparcie elfów w osobach p. Asi i p. Ali. Obie panie dzielnie pomagały  p. Kasi i nam.

            Były to wspaniały  dzień  i już nie możemy się doczekać następnego takiego. 

            Bardzo dziękujemy p. Kasi i rodzicom, że mogliśmy w tak ciekawy i pyszny sposób spędzić dzisiejszy czas.

                                                                                                                Małgorzata Błaut

          • Urodzinki Misia w bibliotece

          • Miś pluszowy,
            Miś kudłaty,
            Biały, czarny
            Lub łaciaty.
            Wszystkie misie
            My kochamy,
            Bo ich święto dzisiaj mamy.

             

            Uczniowie pierwszej klasy wraz z wychowawczynią uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do biblioteki ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.

            W tym wesołym dniu na pierwszaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, opowiadały o swoich ulubionych misiach z bajek. Bawiły się m. in. przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.

            Dzień Pluszowego Misia w bibliotece był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

            Małgorzata Błaut

          • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

          • list_o_szczepieniach.pdf​​​​​​​

            Szanowni Państwo,

            w załączeniu przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

            Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

            Proszę o przekazanie tego listu rodzicom i opiekunom uczniów z Państwa placówki. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci.

            Z wyrazami szacunku

            Anna OstrowskaRzecznik PrasowyMinisterstwo Edukacji i Nauki

          • BohaterOn

          • W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Olszewie  przystąpiła do VI edycji „BohaterOn – włącz historię”. Ta ogólnopolska akcja ma na celu przede wszystkim upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii XX wieku.

            W ramach tegorocznej akcji, uczniowie klas I – VIII wraz z OP  pod opieką nauczycieli historii, plastyki i wychowawców klas młodszych przystąpili do przygotowania projektu edukacyjnego, który składał się z dwóch osobnych zadań. Pierwsze zadanie dotyczące projektu BohaterOn, które realizowali uczniowie polegało na przygotowaniu kartki z życzeniami dla powstańca. Realizacją tego zadania zajęła się Pani M. Błaut, n- l plastyki wraz z klasami 4-8. Natomiast drugie zadanie, polegało na przekazaniu uczniom informacji dotyczących historii powstania warszawskiego i jego bohaterów. W trakcie tego zadania uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe OP i kl. 1-3, kl. 4-5, kl. 7-8, wykonywali na lekcjach określone zadania do zrealizowania w ramach projektu, opierając swoją wiedzę o dostarczone materiały na temat powstania warszawskiego.

            Nasi uczniowie udowodnili, że krążące współcześnie przekonanie na temat dzieci i młodzieży, która rzekomo nie lubi patrzeć wstecz i nie jest zainteresowana historią swojego kraju, całkowicie mija się z prawdą. I mimo niełatwej tematyki, wzruszeni losem polskich żołnierzy i ludności cywilnej uczniowie chętnie zaangażowali się w poszczególne zadania podczas swoich spotkań.

            Szkolnym koordynatorem ogólnopolskiej akcji był nauczyciel historii – pani Agnieszka Żukowska.

            Agnieszka Żukowska

          • ~*~

          • Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.

          • Andrzeju, Andrzeju...

          • Dnia 26.11.2021r. w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa, czyli wróżby i zabawy andrzejkowe. Impreza podzielona była na dwa etapy: pierwsze 2 godziny bawiły się dzieci z OP i kl. I. Kolejne 2 godziny przeznaczono na wróżby i zabawy klas IV–VIII.

            Młodszym dzieciom wychowawcy przygotowali różnego rodzaju wróżby, bufecik ze słodkościami, w tym z ciasteczkami z wróżbą oraz zapewnili oprawę muzyczno - taneczną. Młodsi uczniowie przebrani w kostiumy różnych wróżbitów, cyganów, czarodziei i innych bohaterów bajkowych, wspaniale tańczyli, uczestniczyli w konkursach tanecznych, wróżyli i z ciekawością poznawali przepowiednie o swojej przyszłości, innymi słowy - bawili się wspaniale.

            Po maluchach przyszedł czas na uczniów starszych. Salę gimnastyczną specjalnie na ten dzień udekorowaną wypełniła atmosfera magii. Pojawili się cyganie, wróżbici, czarodzieje, którzy przepowiadali przyszłość każdemu kto chciał ją poznać. Nie zabrakło również zabawy i konkursów tanecznych. Bawiliśmy się znakomicie, a o uzupełnienie spalonych kalorii zadbał Samorząd Uczniowski, który serwował nam smakołyki.

            Niestety 2 godziny minęły bardzo szybko jak to zwykle bywa gdy jest dobra zabawa.

            Rozeszliśmy się z nadzieją, że wszystkie wróżby się spełnią (te dobre) i już czekamy na następne spotkanie andrzejkowe.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
      • (+48 87) 4213602 fax (87) 4213602
      • Olszewo 20 11-730 Mikołajki woj. warmińsko - mazurskie POLSKA Poland
      • Iwona Malczyk e-mail: malczyk@togatus.pl zastępca: Maria Kowalik-Sobczak e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl
      • Danuta Butkiewicz
    • Logowanie