Nawigacja

 • Sprzątamy nasz MAŁY - WIELKI świat

  Sprzątamy nasz MAŁY - WIELKI świat - Obrazek 1

  źródło: Fundacja Nasza Ziemia

 • Pierwszy dzwonek za nami, czyli nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!

  3 września 2018r. o godz. 8.15 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Dyrektor szkoły powitała dzieci i ich rodziców, zebranych w sali gimnastycznej. Ciepłe słowa skierowała szczególnie do uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają swoją edukację. Przedstawiła nauczycieli i wychowawców.

  Pani dyrektor stwierdziła, że ten rok szkolny będzie wyjątkowy z wielu różnych powodów, m. in. kolejnych zmian związanych z reformą oświaty. Następnie zwróciła się do uczniów klasy ósmej, którzy w tym roku będą pisać egzamin. Przekazała też życzenia wszystkim uczniom, życząc im wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Nauczycielom życzyła wytrwałości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci.

  Samorząd Uczniowski wierszem i piosenką także powitał uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły.

  Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, że spotkają się z koleżankami i kolegami.

  Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści i … czwartoklasiści. Spotkanie z nowymi nauczycielami budzi zrozumiały niepokój. Trzymamy kciuki!

  Uroczyste rozpoczęcie zakończyła msza święta.

  Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!

 • - Obrazek 1

  źródło: https://kobieta.onet.pl/dziecko/kalendarz-na-rok-szkolny-20182019/mkpgr4t

 • WAKACJE 2018 czas zacząć!

  WAKACJE 2018 czas zacząć! - Obrazek 1

  źródło: www.tapeciarnia.pl

 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego „Lato, lato, lato – baw się z nami”

  Uroczystość zakończenia roku szkolnego w naszej szkole rozpoczęła się o godzinie 8.15. Po raporcie zdanym przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego nastąpiło wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Wiesława Jabłońska, która przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, życząc im udanych, słonecznych wakacji, a następnie odczytała list Men dotyczący bezpieczeństwa podczas wakacji, list Warmińsko –Mazurskiego Kuratora Oświaty, list pani Minister Pracy i Polityki Socjalnej dotyczący programu „Dobry Start 300+”, oraz list Komendanta Powiatowego Policji.

  Pani dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa, nagrody, podziękowania i dyplomy. Najwyższą średnią w roku szkolnym 2017/2018 - 5,86 uzyskała uczennica klasy siódmej, otrzymując nagrodę Dyrektora Szkoły oraz Burmistrza Miasta Mikołajki.

  Następnie uczniowie samorządu uczniowskiego przedstawili program artystyczny pt: „Lato, lato, lato – baw się z nami”. Zaprezentowane zostały wiersze oraz piosenki o tematyce wakacyjnej.

  Całą uroczystość tradycyjnie zakończyliśmy mszą świętą odprawioną przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą proboszcza.

  Opracowała: Katarzyna Berk

 • Sprawozdanie z wycieczki do Gdyni

              W dniach 4 - 5 czerwca br. odbyła się dwudniowa wycieczka do Gdyni. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klas I, III i zerówki oraz część rodziców naszych uczniów. Organizatorami wycieczki były pani Sławomira Rokojżo, Monika Gwitt i Zofia Rokojżo.

              Wyjechaliśmy 4 czerwca o godzinie 6:00 sprzed budynku szkoły. Podróż w miłym towarzystwie minęła nam bardzo szybko. Gdynia przywitała nas wspaniałą pogodą. Gdy wysiedliśmy z autobusu zakwaterowaliśmy się w schronisku ZHP, a następnie wyruszyliśmy na Skwer Kościuszki gdzie zjedliśmy obiad. Mogliśmy tam zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie.

              Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców Gdyni.

              Następnym punktem wycieczki był wyjazd do ZOO w Gdańsku - Oliwie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Było to nie tylko wspaniałe przeżycie, ale również atrakcyjna lekcja przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

              Prosto z ZOO wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie pod opieką pana przewodnika zwiedziliśmy Stadion Energa Gdańsk. Wrażenia były niesamowite. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni stadionem (trybunami, szatnią piłkarzy, muzeum, salami konferencyjnymi, a także warunkami sanitarnymi). Każdy uczestnik mógł wejść na boisko, zrobić sobie zdjęcia oraz zadać nurtujące ich  pytania przewodnikowi, na które pan chętnie udzielał odpowiedzi.

              Po powrocie do schroniska zjedliśmy przygotowaną przez rodziców kolację i mimo zmęczenia wyruszyliśmy nad morze. Dzieci miały okazję zamoczyć nogi w morskiej wodzie i bawić się na nadbrzeżnej plaży.

              Drugi dzień wycieczki również był pełen atrakcji. Po śniadaniu i spakowaniu walizek dzieci wybrały się do Gdyńskiego Centrum Nauki EKSPERYMENT gdzie miały okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych i poznać tajemnice nauki. Pełni wrażeń ponownie udaliśmy się na Skwer Kościuszki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Błyskawica i uczestniczyliśmy we wspaniałym rejsie po porcie statkiem DRAGON, stylizowanym na XVII-wieczny galeon. Cały statek zrobił na nas ogromne wrażenie. Na dziobie statku znajduje się galion przedstawiający smoka. Z pokładu statku mogliśmy oglądać morze i poznać historię portu w Gdyni. Po ekscytującym rejsie nadszedł czas na kupno pamiątek. Najodważniejsi z nas podziwiali Gdynię z ogromnego koła stojącego na plaży.

              Weseli i pełni wrażeń, po zjedzeniu pysznego obiadu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

              Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Swoimi przeżyciami i wiadomościami dzieci podzieliły się z innymi, sami zaś wzbogaciły swoją wiedzę i doświadczenie. Wycieczka bardzo wszystkim się podobała, ponieważ spędziliśmy czas w gronie kolegów i koleżanek, a przy okazji dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji, zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że kiedyś wybierzemy się jeszcze na tak wspaniałą wycieczkę.

  Opracowała Sławomira Rokojżo

 • Wycieczka do Górkła kl. IV-VI

  W środę 20 czerwca 2018r. uczniowie klas IV – VI (24 osoby) pod opieką wychowawców uczestniczyli w edukacyjno – krajoznawczo – turystycznej wycieczce trasą Olszewo – Górkło – Olszewo.

  Wycieczkowicze postanowili pieszo przemierzyć trasę ze szkoły do Górkła (6 km). Po drodze obserwowali mazurski krajobraz. Nazywali formy ukształtowania terenu, roślinność, występujące na tym obszarze zwierzęta. Dostrzegali walory turystyczne regionu.

  Kiedy dotarli na miejsce biwakowania na jeziorem, grali w piłkę, korzystali z urządzeń na placu zabaw, opalali się i pluskali w płytkiej wodzie. Pod koniec wycieczki rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski. W skład posiłku weszły również warzywa i owoce.

  Czas przeznaczony na wycieczkę szybko minął. Pogoda dopisała, więc wszyscy wycieczkowicze byli w świetnych humorach.

 • Ahoj, przygodo! Płyniemy w rejs…

              20.06.2018r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz klasy I miały okazję wybrać się na rejs statkiem pasażerskim na trasie Szymonka - Mikołajki.

              Podczas półtoragodzinnej wyprawy uczniowie mieli okazję podziwiać piękne widoki brzegów okolicznych jezior i kanałów oraz zapoznać się z pracą kapitana i jego załogi. Oprócz tego na statku czekały inne niespodzianki – dzieci świetnie bawiły się przy muzyce i zjadły przepyszne lody przygotowane przez kucharza. Po dopłynięciu do celu podróży – Mikołajek, dzieci podziękowały kapitanowi za wspaniały rejs i udały się na obiad do restauracji, gdzie zajadali się włoską pizzą. Kolejnym punktem wycieczki była kościelna wieża widokowa, gdzie musieli wspiąć się po 134 stopniach, by zobaczyć całe Mikołajki i okolicę z góry. Po takim wysiłku wszyscy zasłużyli na lody. Wycieczka zakończyła się na uwielbianym przez dzieci placu zabaw.

              Nie byłoby tych wspaniałych atrakcji, gdyby nie zaangażowanie Rodziców. Dlatego serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji tego dnia!

  Monika Gwitt

 • Dzień Otwarty w oddziale przedszkolnym

  W dniu 11.06.2018r. w oddziale przedszkolnym „Wioska Smerfów” Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie odbył się Dzień Otwarty.

  Na ten dzień zaproszono dzieci wraz z ich rodzicami, które w bieżącym roku kalendarzowym skończą 5 lat i od września chciałyby uczęszczać do oddziału przedszkolnego naszej szkoły, a także jednego 6latka i dziewczynkę, która pierwszą klasę rozpocznie w naszej szkole. Dzieci otrzymały imienne zaproszenia zaprojektowane przez ich starszych kolegów z oddziału przedszkolnego.

  Przedszkolne Smerfy serdecznie powitały gości. Zaprezentowały swoją salę i niektóre zasady obowiązujące w „Zerówce”, po czym rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Najpierw nauczyliśmy dzieci zabawy integracyjnej „W zoo”, „Rolnik na dolinie”, a potem zatańczyli tańce: „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Pingwinek” i „Nie chcę cię znać”.

              Kolejną przygotowaną atrakcją było wspólne kolorowanie obrazka – Przygody Smerfów. Każde dziecko miało za zadanie pomalować swój obrazek najładniej, jak potrafi używając wielu kolorów kredek. Przedszkolaki użyczyły kolegom swoich kredek, a nawet pomagały w kolorowaniu.

  Po zakończeniu pracy plastycznej, dzieci przedszkolne zaprosiły gości do zabawy w klasowych kącikach zabaw oraz na szkolny plac zabaw. Wszystkie dzieci wesoło i bezpiecznie spędziły resztę czasu.

  Zorganizowanie Dnia Otwartego miało na celu przybliżenie dzieciom środowiska szkolnego, pokazanie namiastki atrakcji, jakie czekają je od września, a ich rodzicom pokazanie otwartości szkoły, aby utwierdzili się w przekonaniu, iż dokonali właściwego wyboru.

   

  Wychowawca OP mgr Zofia Rokojżo

 • NOC BIBLIOTEK 2018

              W IV wydaniu ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”  wzięła udział rekordowa liczba 1874 bibliotek z całej Polski, w tym nasza szkolna biblioteka.

              Tegoroczna Noc w naszej bibliotece w założeniu miała propagowanie czytelnictwa nie tylko w bibliotece, ale także na łonie natury. Akcja zgromadziła uczniów klas 4-7, którzy od godz. 18.30 - 8.06.2018, do godziny 10.00 - 9.06.2018r wzięli udział w czytelniczym spotkaniu.

              Noc rozpoczęły rozmowy krążące wokół książki - od prostych zagadnień tj. książki, które lubimy, poprzez czego nas uczą, jakie wartości niosą. Poważne rozmowy przeplatane były zabawami, które powstały na kanwie znanych i lubianych książek. Uczestnicy zbudowali namiotowe miasteczko czytelników, nadali swoim grupom literackie nazwy np. "Tuwimki", tworzyli opowiadania/bajki z morałem, tworzyli plany akcji i poszukiwania zakopanego skarbu.

              Wszystkie zadania oparte zostały o przygody Tomka Sewyera. Nie zabrakło seansu filmowego. W ciemnej sali skupiliśmy się przed ekranem w celu obejrzenia filmu "Tarapaty". Rzutnik pozwolił nam poczuć się jak w kinie, a fabuła filmu idealnie pasowała do nocnego, tajemniczego charakteru naszego spotkania. Zabawom towarzyszyły wyśmienite humory, momenty ocierające się o mroczne przygody, a wszystko razem stworzyło niezapomniane spotkanie. Szkoda tylko, że noc była taka krótka, a następna dopiero za rok.

  Małgorzata Błaut

 • Spotkanie z książką „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”

  Tradycją naszej biblioteki stało się spotkanie najmłodszych czytelników z książką, które jest organizowane w Tygodniu Bibliotek. Spotkanie to jest możliwe dzięki współpracy naszej szkolnej biblioteki z biblioteką publiczno-szkolną w Woźnicach.

  Dzisiejsze spotkanie przygotowały panie bibliotekarki pani Anna Ciszewska i p. Małgorzata Błaut oraz pani Zofia Rokojżo, pani Monika Gwitt i dyrektor szkoły pani Wiesława Jabłońska. Jednak najważniejszymi uczestnikami tego spotkania byli młodzi czytelnicy.

  Pani Ania Ciszewska przeprowadziła z dziećmi rozmowę dotyczącą świadomego czytania i korzystania z biblioteki szkolnej. Odbyły się też wspólne zabawy, konkursy, zagadki. Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania.

  Spotkanie było tak angażujące, że nie zauważyliśmy jak szybko dobiegło końca. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy otrzymali książeczkę, zakładkę, a w nagrodę za super pracę słodkie „co nie co”.

  Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i zaprosiliśmy panią Anię za rok.

  Małgorzata Błaut

 • Wybory Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019

  W dniu 30 maja 2018 roku odbyły się wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego działającego w naszej szkole. Ustępujący samorząd uczniowski zebrał kandydatury, czuwał nad kampanią wyborczą zgłoszonych kandydatów oraz sporządził karty wyborcze z listą kandydatów.

  Każdy uczeń z klas I – VII miał możliwość oddania swojego głosu na kandydatów, których popierał. W tym dniu uprawnieni uczniowie wybierali również opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

  Członkowie komisji przeliczyli wszystkie głosy i sporządzili protokół z głosowania. Do zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019 weszło 10 osób. Oddano 44 głosy. Głosów nieważnych – 4.

  Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w wyborach i życzymy nowemu Samorządowi owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

  Opracowała: Katarzyna Berk

 • Trzymamy formę w Dzień Dziecka

  30 maja w naszej szkole odbyła się impreza środowiskowa, której zadaniem było podsumowanie projektu profilaktycznego z jednoczesnym połączeniem obchodów Dnia Dziecka.

  Program edukacyjno-profilaktyczny ,,Trzymaj formę” skierowany był do uczniów klas V-VII i jego głównym celem było:

  - promowanie zdrowego stylu życia,

  - trwała zmiana nawyków żywieniowych,

  - zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży aktywnością fizyczną podczas każdego dnia.

  Zadania projektu były realizowane w ciągu całego roku szkolnego. Były to zajęcia zarówno edukacyjne jak i praktyczne skierowane do całej społeczności szkolnej.

  Zwieńczeniem realizacji zadań projektu była zorganizowanie obchodów Dnia Dziecka w ramach zasad zdrowego stylu życia.

  Nasze spotkanie 30 maja rozpoczęliśmy przygotowaniem sałatek owocowych i warzywnych oraz innych zdrowych przekąsek. W przygotowaniach aktywnie uczestniczyli wychowawcy i rodzice. Przygotowane zdrowe przekąski znalazły swoje miejsce w zielonej klasie gdzie czekały cierpliwie na swój czas - zostały skonsumowane po zabawach muzyczno - ruchowych i zawodach sportowych.

  Ten dzień uświetniony został przez OSP Olszewo. Strażacy nie tylko dali pokaz akcji strażackiej, ale również służyli pomocą w organizowaniu konkursów. Obdarowali również wszystkich obecnych pysznymi lodami, które w tak gorący dzień był upragnionym, słodkim przysmakiem.

  Nie można zapomnieć o odwiedzinach pani Marty Kopaniec z PSSE Mrągowo, która przygotowała dla naszych dzieci konkursy tj.

  - gaszenie papierosa,

  - test wiedzy o tytoniu,

  - „podaj dalej”,

  - Plakat „Strażak nie pali strażak gasi”.

  Jednym z bardzo ważnych punktów tego dnia były wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy uczniowie wzięli udział w demokratycznych wyborach podczas których wybrali członków Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna na nowy rok szkolny.

  Popołudniowe spotkanie obfitowało różnymi atrakcjami, do tego piękna pogoda, świetne humory, super muzyka i impreza zaliczona do udanych. Następna taka już za rok.

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia takiej wspaniałej wspólnej inicjatywy.

 • Wycieczka do Warszawy uczniów kl. IV - VII w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

                  Chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. IV – VII pojechali na wycieczkę do Warszawy - stolicy naszej pięknej, niepodległej ojczyzny. W ten sposób zostało zrealizowane jedno z zadań projektu edukacyjno-patriotycznego poświęconego tejże rocznicy.

              Po przybyciu do stolicy wycieczkowicze udali się na Stare Miasto. Pani przewodnik starała się zwięźle, ale interesująco przekazać wiedzę o tym szczególnym miejscu w historii Polaków. Trasa wędrówki przez historię Starówki rozpoczęła się od dziedzińca Zamku Królewskiego, wiodła ulicą Piwną do ulicy Świętojańskiej, gdzie stoi Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – ważna dla narodu świątynia. Na przestrzeni wieków odbywały się w niej koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, tu zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja, a obecnie jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. króla Augusta Poniatowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Sienkiewicza czy też Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

              Na placyku Kanonia, gdzie dawniej był cmentarz przykościelny, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego dzwon nie dzwoni, ale może spełniać życzenia. Potem zwiedzający udali się na taras widokowy (Góra Gnojna), gdzie chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie poszli na Rynek Starego Miasta, na którym pośrodku stoi pomnik Syrenki warszawskiej – symbolu Warszawy. Przewodniczka opowiedziała jej historię. Uczniowie zdziwili się, kiedy usłyszeli, że miała siostrę. Dookoła placu widać było wiele kawiarenek, restauracji i tłumy turystów. Od przewodniczki zwiedzający dowiedzieli się, że podczas II wojny światowej to miejsce zostało doszczętnie zniszczone. Wycieczkowiczom aż trudno było w to uwierzyć.

              Następnie udali się na „zakazaną ulicę”, czyli uliczkę Krzywe Koło, gdzie według legendy, jedną z piwnic zajął stwór okrutny – Bazyliszek, który zgromadził olbrzymie skarby. Wędrując uliczkami Starówki, uczniowie usłyszeli również historię gołębiarki. Zwiedzający widzieli także mury obronne Starego Miasta, pomnik Małego Powstańca. Spacer po Starówce zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy.

              Później wycieczkowicze udali się Krakowskim Przedmieściem do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowali zmianę warty. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zrobili pamiątkowe zdjęcie.

  Podczas przejazdu do Centrum Nauki Kopernik widzieli pomnik Bohaterów Warszawy, a z ust przewodniczki usłyszeli jego historię.

              W Centrum Nauki Kopernik uczniowie nie zwiedzali, lecz odkrywali swoje pasje, zaspokajali ciekawość. Wszystkiego dotykali, sprawdzali, przekręcali, próbowali uruchomić niektóre eksponaty. Rozmawiali, śmiali się, a przed niektórymi eksponatami z wrażenia krzyczeli.

              Uczniowie z bagażem pełnym wrażeń bezpiecznie wrócili do domu.

 • Koncert szantowy w Mikołajkach

              Dnia 5.05.2018 uczniowie z klas I i IV pod opieką pani Moniki Gwitt oraz Katarzyny Berk wzięli udział w koncercie muzyki szantowej w Mikołajkach. Koncert poprzedzony był warsztatami, które odbyły się w marcu w Domu Kultury w Mikołajkach z zespołem Zejman & Garkumpel. Dzieci pod bacznym okiem muzyków uczyły się szant. Zwieńczeniem tego spotkania był koncert dzieci ze wszystkich szkół gminnych ze zespołem w trakcie weekendu majowego na scenie w centrum Mikołajek. Lider zespołu „Kowal” świetnie poprowadził cały koncert. My zaprezentowaliśmy szantę „Roboty po łokcie” przy żywiołowej reakcji publiczności. Wszystkie dzieci bawiły się znakomicie.

              Na zakończenie spotkania dzieci ze wszystkich szkół wraz z zespołem Zejman & Garkumpel zaprezentowały szantę „Hej ho, żagle staw”. Była to wspaniała inicjatywa Urzędu Miasta Mikołajki. Dzieci zdobyły nowe doświadczenie, miały okazję zaprezentować się na scenie przed szeroką publicznością. Po skończonym koncercie, w ramach podziękowania, zjedliśmy przepyszne lody.

              Dziękuję naszym małym artystom za występ, rodzicom za pomoc oraz zespołowi Zejman & Garkumpel za niesamowity koncert i wrażenia.

  Ahoj!!! Mam nadzieję do zobaczenia wkrótce.

  Opracowała: Katarzyna Berk

 • Obchody świąt majowych w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

                  Żyjemy w Polsce, która może szczycić się długo oczekiwaną wolnością. Patrzymy w przyszłość, pamiętając jednak o doświadczeniach minionych lat. Cytując Zbigniewa Herberta Naród, który traci pamięć, traci sumienie musimy pamiętać o ważnych świętach. Maj to szczególny miesiąc w historii naszej ojczyzny.

              Podobnie jak w poprzednich latach, ze względu na dni wolne od zajęć edukacyjnych na początku maja, uroczysty apel z udziałem sztandaru szkoły odbył się 27 kwietnia 2018r. W roku obchodów 100 – lecia Niepodległej Ojczyzny był on zwieńczeniem działań edukacyjno – patriotycznych zawartych w szkolnym projekcie pod hasłem TYDZIEŃ dla NIEPODLEGŁEJ, który realizowali wszyscy uczniowie i nauczyciele.

              Apel przygotowali uczniowie klas V i VI pod kierunkiem wychowawców. Zostały przypomniane rocznice ważnych wydarzeń: 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy i wstąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej; 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej; 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja; 8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.

              Uczniowie recytowali prozę i poezję patriotyczną, śpiewali patriotyczne pieśni, m.in. utwory: Polska flaga, Mazurek Trzeciego Maja, Wojenko, wojenko.

              Apel zakończono wspólnym odśpiewaniem Roty.

  Koncert pieśni patriotycznych pod hasłem Tobie śpiewamy Ojczyzno

              Po odprowadzeniu sztandaru szkoły i krótkiej przerwie, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie wszystkich klas kolejno prezentowali przygotowane przez siebie pieśni patriotyczne: Moja ojczyzna, Jestem Polakiem; Morze, nasze morze; Płynie Wisła, płynie; Raduje się serce; Szara piechota; Przybyli ułani.

              Głównym celem uroczystości było promowanie wartości patriotycznych poprzez tworzenie pamięci historycznej w oparciu o ważne wydarzenia z historii Polski.

  Podsumowaniem efektów zrealizowanych zadań mogą być słowa polskiego filozofa i profesora Bogusława Wolniewicza: Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej Ojczyzny, a Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.

 • - Obrazek 1

  źródło: zsplindow.szkolnastrona.pl

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
  Olszewo 20
  11-730 Mikołajki
  woj. warmińsko - mazurskie
  POLSKA
 • (+48 87) 4213602
  fax (87) 4213602

Galeria zdjęć