W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu zajęcia odbyły się zgodnie z wcześniej przygotowanym i zatwierdzonym scenariuszem. Listonosz - Oliwia odczytała list od wiosny, a klasa II przedstawiła inscenizację pt. „Ziarnko do ziarnka”.
Po występach, klasy zostały podzielone na dwie grupy i udały się do wyznaczonych miejsc na prowadzone przez przedstawicielki banku K. Przybysz i A. Ponichtera lekcje o bankowości dla klas I-III i IV – VI w ramach programu – „TalentowiSKO” .
Po ciekawych zajęciach z bankowości odbył się Szkolny Konkurs ,,Pięknego Czytania”. Celem konkursu było:
•Doskonalenie techniki pięknego czytania.
•Umiejętność właściwej interpretacji tekstu.
•Poznawanie literatury pięknej.
•Rozwijanie wrażliwości na piękno słowa; wywoływanie pozytywnych emocji.
•Nabieranie doświadczeń w wystąpieniach publicznych.
Do konkursu przystąpiło 25 uczniów klas I - VI.
Ocenie podlegały: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.
Uczestnicy konkursu byli oceniani w dwóch kategoriach: kategorii klas I - III i IV - VI.
Jury w składzie: Wiesława Jabłońska, Jolanta Walenciej, Anna Ciszewska wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii klas I - III:
I miejsce – Aleksandra - kl. III
Klaudia – kl. III
II miejsce – Pawel – kl. III
III miejsce – Oliwia – kl. II
Wyróżnienie: Szymon – kl. I
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Oliwia – kl. V
II miejsce – Paulina – kl. V
III miejsce – Agnieszka –kl. IV
Wyróżnienie: Weronika – kl. V i Hubert – kl. IV
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki za udział w konkursie ufundowane przez SKO „Dukacik” i Bibliotekę w Olszewie. Nagrody dla w/w uczniów ufundowała Biblioteka w Woźnicach.
Kolejnym punktem dnia były zajęcia prowadzone przez przedstawicieli SU.
Scenariusz dnia był tak ciekawy, że nikomu nie przyszło do głowy nie przyjść tego dnia do szkoły. Chodziło nam o to, aby w zaplanowanych zabawach wzięły udział prawie wszystkie dzieci. Stąd pomysł na zadania umysłowe i sprawnościowe oraz piosenkę, do której wszystkie klasy musiały ułożyć melodię - „Zobaczyliśmy jak pośród lasu kucharz Marzec mieszał łyżką w wielkim garze, robił w nim wiosenną zupę. Dał do środka trochę błota i miauczenie nocne kota, szczyptę śniegu, cztery deszcze”.
Tradycja „Topienia Marzanny”
Na koniec wszyscy udaliśmy się na boisko szkolne w celu pożegnania zimy poprzez spalenie Marzanny. Podczas palenia Marzanny wykrzykiwaliśmy hasła związane z tym obrzędem. Po zakończeniu imprezy wszyscy odjechali do domów. Dzień był bardzo udany, uczniowie byli zadowoleni z tak spędzonego czasu. Na wielu twarzach gościł uśmiech i widać było ogromną radość.
Nad przygotowaniem imprezy i przeprowadzeniem jej czuwał Samorząd Uczniowski z opiekunem: p. M. Błaut i koordynatorem imprezy p. L. Rokojżo.