• Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie - list do rolników

• Kliknij tutaj - List_do_Rolnikow_2.pdf

Szanowni Państwo,

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – czas intensywnej pracy dla rolników i ich rodzin. W okresie wakacyjnym rolnicy narażeni są jeszcze bardziej na niebezpieczeństwa podczas wykonywania swoich prac. Z myślą o osobach związanych z rolnictwem, została powołana Komisja do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Olsztynie, zrzeszająca przedstawicieli organów, urzędów, instytucji i organizacji zainteresowanych tą problematyką. Główną ideą Komisji jest propagowanie dobrych praktyk i zachowań podczas wykonywania prac w gospodarstwie rolnym, aby zapobiegać występowaniu niepożądanych zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu, szczególnie wypadkom przy pracy. Dlatego też, w załączeniu przesyłam List do Rolników, Rodziców i Opiekunów Dzieci mieszkających w gospodarstwach rolnych, wystosowany przez członków Komisji ds. BHP w Rolnictwie, z prośbą o rozkolportowanie za pomocą aplikacji „Librus” oraz strony internetowej Państwa szkoły.

Jarosław KowalczykOkręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie

(See attached file: List do Rolników 2.pdf)

• Wycieczka do „Mazurskich Chat” w Pieckach

• W piątek 10.06.2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I- IV naszej szkoły pod opieką wychowawców odbyli wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „Mazurskie Chaty” w Pieckach.

W wycieczce uczestniczyli również niektórzy rodzice, którzy pełnili podwójną funkcje: przewoźników, gdyż to rodzice własnymi pojazdami zawieźli nas do Mazurskich Chat oraz dodatkowych opiekunów grup.

Program wycieczki obejmował 4 bloki tematyczne po 1,5 godziny każdy z przerwą na obiad. Całość zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Już na początku dzieci zostały podzielone na 2 grupy: kl.0-I i grupa starsza, czyli kl. III-IV.

Grupa dzieci młodszych aktywnie uczestniczyła w :

- pływaniu w bańce po basenie.

- pływaniu rowerkami wodnymi po jeziorze / w asyście ratownika i rodziców/.

- zabawach w parku linowym /pod kontrolą instruktora i przy zachowaniu max. bezpieczeństwa/

- podczas warsztatów kulinarnych dzieci w parach robiły pizzę, które po upieczeniu zjadły.

Grupa starsza brała czynny udział w pływaniu rowerkami wodnymi po jeziorze, a potem wymiennie z grupą młodszą  bawili się   pływając w  bańce po basenie.

Kolejnym etapem dzisiejszej wyprawy było mierzenie się z własnym lękiem wysokości, czyli zabawy w parku linowym. Jako ostatnie odbyły się zajęcia survivalowe.

Na zakończenie naszego pobytu w Mazurskich Chatach  rozpalono ognisko, przy którym dzieci bawiły się w wymyślone przez siebie zabawy, a rodzice upiekliśmy przygotowane kiełbaski.

Ucztą przy ognisku zakończyliśmy naszą mazurską wyprawę.

Zofia Rokojżo

• Dzień otwarty OP

• W dniu 01.06.2022r. w oddziale przedszkolnym „Sowy - mądre głowy” Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie odbył się Dzień Otwarty.

Na ów dzień zaproszono dzieci wraz z ich rodzicami, które w tym roku skończą 5 lat i od września chciałyby uczęszczać do oddziału przedszkolnego naszej szkoły. Dzieci otrzymały imienne zaproszenia zaprojektowane przez ich starszych kolegów z oddziału przedszkolnego.

Przedszkolne „Sówki” serdecznie powitały gości. Zaprezentowały swoją salę i niektóre  zasady obowiązujące w „Zerówce”, po czym rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Najpierw nauczyliśmy dzieci zabawy integracyjnej „Mały Miś” i „Zuch”, a potem zatańczyli  taniec „Nie chcę cię znać”, „Pingwinek”. Kolejną przygotowaną atrakcją było wspólne kolorowanie obrazka – każda para dzieci (przedszkolak + gość) miała za zadanie jak najładniej pomalować swój obrazek używając wielu kolorów. Przedszkolaki użyczyły kolegom swoich kredek i chętnie pomagały w kolorowaniu.

Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia były zabawy ruchowo- sprawnościowe w sali sportowej. Wszystkie ćwiczenia dzieci wykonywały w parach. Starsi koledzy  byli dzisiaj „przewodnikami” po torze przeszkód przygotowanym przez pana Leszka Rokojżo.

Na zakończenie podziękowaliśmy gościom za przybycie i miłą, wspólną zabawę oraz wręczyliśmy każdemu plakietkę z wizerunkiem „Sowy - mądrej głowy”.

Zorganizowanie Dnia Otwartego miało na celu przybliżenie dzieciom środowiska  szkolnego, pokazanie namiastki atrakcji, jakie czekają je od września, a ich rodzicom pokazanie otwartości szkoły, aby utwierdzili się w przekonaniu, iż dokonali właściwego wyboru.

Zofia Rokojżo