• Diagnoza problemów społecznych

          • Szanowni Państwo!

            Prosimy o wypełnienie ankiety skierowanej do mieszkańców naszej gminy.

             

                            Informujemy, że od 09-03-2022 r. na zlecenie Gminy Mikołajki, firma Centrum Profilaktyki i Reedukacji „ATELIER” z Krakowa, przeprowadzać będzie ankiety (w formie elektronicznej i papierowej) wśród mieszkańców, organizacji, przedsiębiorców, służb i instytucji działających na naszym terenie. Celem badań jest przygotowanie wielopłaszczyznowej diagnozy społecznej, która będzie podstawą do przygotowania m.in. Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii, z uwzględnieniem problemów behawioralnych. Udział jak największej ilości osób z naszej gminy, udzielenie rzetelnych odpowiedzi, zgodnych z faktami, jest gwarantem powodzenia przedsięwzięcia.

             

             

            Centrum Profilaktyki i Reedukacji "Atelier" z Krakowa na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Mikołajki realizuje „Diagnozę problemów społecznych”. W związku z tym prosimy o uzupełnienie ANONIMOWEJ ANKIETY przez uczniów uczęszczających do klas V-VIII, która posłuży przygotowaniu istotnych dokumentów dla naszej Gminy, służących rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy naszej Gminy oraz organizacji działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży.

            Poprzez przygotowany specjalny link, uczniowie mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety. Ważne jest, aby każdy uczeń wypełnił ankietę w ciągu 10 dni. Wystarczy kliknąć w link, odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie kliknąć „wyślij”.

             

            Link do badania: https://mikolajkiuczniowie.webankieta.pl/

             

            Poniżej znajduje się również przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu. Wystarczy kliknąć w link, odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie kliknąć „wyślij”.

             

            Link do ankiety: https://mikolajkimieszk.webankieta.pl/

             

             

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          •    Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i powitały upragnioną wiosnę. Już wcześniej przedszkolaki z oddziału OP przygotowały przepiękną ekologiczną Marzannę.

               Ten dzień tradycyjnie rozpoczęliśmy wspólnym apelem i przekazaniem władzy uczniom. Nowym dyrektorem szkoły została uczennica klasy VIII – Agata K., a funkcję wychowawców powierzono uczniom samorządu uczniowskiego. Tego dnia rozpoczęliśmy również szkolną kampanię ekologiczną „BO ŚWIAT TO MY” oraz wspólnie zaśpiewaliśmypiosenkę przewodnią pod tym samym tytułem. Następnie dzieci uczestniczyły w grze terenowej „W poszukiwaniu wiosny”. Zadaniem poszczególnych grup było odnalezienie zadań ukrytych na terenie szkoły oraz wykonanie projektu ekologicznego „Żyjmy w zgodzie z przyrodą”. Powstały fantastyczne prace, w których uczniowie podkreślili, jak ważna jest w naszym życiu ekologia.  Po wykonaniu zadań uczniowie klasy III brawurowo wystąpili do piosenki Skaldów „Wiosna”.

               Występy przeplatane były kiermaszem wiosennym przygotowanym przez p. Zosię i p. Monikę oraz naszych cudownych rodziców.

               Wreszcie nadszedł kulminacyjny moment. Ubrana w piękną kolorową sukienkę ozdobioną kwiatami Marzanna wraz z dziećmi wyruszyła ze szkoły do naszego ogrodu. Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.

               Nasz dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha dzieci i zostanie z nami na dobre.

          • Matematyka jest π-ękna - dzień Liczby Pi – π

          • 14 marca to dzień Liczby Pi obchodzili go także uczniowie klasy 7 naszej szkoły.

             Datę tego święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, bowiem data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. O liczbie π słyszeli zapewne wszyscy. Każdy wie, że π jest równa (w przybliżeniu) 3,14, ale nie każdy już pamięta, że π jest liczbą, której cyfry układają się po przecinku jeszcze dalej, w nieregularny,  chaotyczny na pozór sposób. Ciąg cyfr po przecinku wyznaczony jest w niej jednoznacznie i nigdy się nie kończy.

            Liczba π jest najbardziej znaną liczbą w historii, najsławniejszą, najczęściej omawianą, czczoną... Liczba ta bez wątpienia bryluje na matematycznych salonach. Znajdowanie wartości π z coraz to większą dokładnością stało się celem życia niejednego matematyka. Fascynowała ona i fascynuje nadal wielu ludzi, nie tylko miłośników królowej nauki. Jedni próbują poznać coraz dokładniej jej rozwinięcie dziesiętne, inni tworzą "pi-ematy", aby łatwiej było je odtworzyć, jeszcze inni uczą się jej kolejnych cyfr po przecinku na pamięć... Na jej cześć powstają wiersze, jest inspiracją dla kompozytorów, twórców filmów…

            W tym roku przed uczniami klasy 7  stanęły zadania związane z tą popularną cyfrą, które czekały w muzeum liczby π – ESCAPE ROOM w aplikacji stworzonej w  Genially.

             Zabawa była przednia- wręcz detektywistyczna  wszystko  po to żeby odnaleźć wszystkie zaginione dzieła z muzeum. Żeby je odnaleźć trzeba było się nieźle ,, nagłówkować”. Kody, szyfry do złamania i oczywiście działania matematyczne- tego nie zabrakło w kolejnych odkrywanych pokojach muzeum. W poruszaniu się po muzeum, odkodowywaniu szyfrów pomogła uczniom prezentacja od której zaczęliśmy spotkanie z liczbą pi.

             Nagrodą dla najlepszego detektywa był kupon, który uczniowie mogą zrealizować na lekcjach matematyki.

            Podczas zajęć udało nam się połączyć dobrą zabawę ze zdobywaniem nowych wiadomości matematycznych i już myślimy o następnym roku, czym nas zaskoczy i jakie niespodzianki szykuje dla nas  dzień liczby π.

             

                                                           Małgorzata Błaut.

          • ~*~

          • Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele!!!

            w ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy film dla dzieci, w którym nasi eksperci - terapeutka dr Anna Szczepaniak z fundacyjnego Centrum Pomocy Dzieciom oraz Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie w prosty sposób opowiadają o wojnie w Ukrainie, tłumaczą jakie wywołuje ona emocje i jak sobie z nimi radzić, a także zwracają uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk.

            Zebraliśmy informacje z filmu i opublikowaliśmy je w formie książeczki, którą możecie Państwo czytać wspólnie z dziećmi na lekcji lub przekazać rodzicom, by zrobili to w domu. Publikacja może być punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji za naszą wschodnią granicą i pomocą w poprowadzeniu lekcji na ten temat. Po wspólnej lekturze możecie porozmawiać z uczniami o ich emocjach wobec wojny. Sprawdzić, czy uczniowie nie mierzą się z wysokim poczuciem lęku.

            Pamiętajmy, że naszą ogromną rolą obok wsparcia dla uchodźców i zadbania o siebie i bliskie nam osoby dorosłe jest właśnie wsparcie dla naszych dzieci i uczniów, dla których obecna sytuacja jest szczególnie trudna i stresująca.

            Publikacja jest dostępna do pobrania na stronie: https://edukacja.fdds.pl/course/view.php?id=423#section-0

            Film natomiast można obejrzeć klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=nFTWd4hCPwQ

            Będziemy bardzo wdzięczni za przekazywanie informacji o książeczce także rodzicom, tak by mogli oni skorzystać z niej w warunkach domowych. Za wszystkie działania z góry dziękujemy.

            Serdecznie pozdrawiamy,

            Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

          • Charytatywny Festyn Rodzinny dla Zosi

          •    W sobotę, 12.03.2022r. odbył się w Mikołajkach Festyn Charytatywny dla Zosi. Uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w to działanie. Udział w takich wydarzeniach ma na celu rozwijać w wychowankach postawę zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, wrażliwości na potrzeby innych oraz życzliwości i bezinteresowności.

               Dzieci z zerówki oraz klasy III miały okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne na scenie, co wzbogaciło część artystyczną wydarzenia. Uczniowie klas V, VII i VIII sprawdzili się zaś w roli wolontariuszy - pomagali w sprzedaży losów na loterii, przy zabawach animacyjnych. Była to świetna okazja do spędzenia czasu razem, równocześnie pomagając.

            Dziękujemy Wolontariuszom i ich Rodzicom za wielkie serca!

          • Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz Dzień Liczby Pi

          •  Chcemy czy nie chcemy? Lubimy czy nie? Czy nam się podoba, czy nie?
            Z matematyką spotykamy się zawsze i wszędzie – na co dzień i od święta.

               14 marca uczniowie klas 4,5,8 na lekcjach matematyki po raz kolejny uczcili święto „Królowej Nauki” – MATEMATYKI oraz święto liczby Pi. Na zajęciach uczniowie rozwiązywali różne zadania, łamigłówki, poznali nową grę Skip-Bo, itp.

               Realizowane zadania na pewno sprawiły uczniom radość i zadowolenie, ale przede wszystkim rozwijały logiczne myślenie. Jest ono ważnym elementem na wszystkich przedmiotach i w wielu dziedzinach życia codziennego.

               Matematyka, chociaż przez wielu uważana jest za trudną, to w rzeczywistości jest łatwa i przyjemna, wymaga tylko jednej cechy – SYSTEMATYCZNOŚCI.

            Justyna Tarnowska

          • 8 MARCA - ŚWIETO WSZYSTKICH PAŃ

          •    Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.

               Jak co roku z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Wybrani uczniowie z klas V, VII i VIII pod opieką Pani M. Błaut i Pani A. Żukowskiej przygotowali humorystyczne scenki z życia jaskiniowej rodziny. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Poszczególne scenki były przeplatane Disco Polowymi przebojami.

               Dzieci świetnie potrafiły ze sobą współpracować. Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, a publiczność była zadowolona z bohaterów. Na sam koniec uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po przedstawieniu chłopcy złożyli życzenia wszystkim Paniom tym małym i większym oraz obdarowali  je słodkim upominkiem ufundowanym przez Samorząd Uczniowski.

            Agnieszka Żukowska

          • Wizja szkoły oczami uczniów, rodziców i nauczycieli - warsztaty

          •    W czwartek 03.03.2022 odbyły się w naszej szkole warsztaty szkoleniowe, przeprowadzone przez trenerów z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kętrzynie, panie: Martę Kręgiel, Izabellę Kucner i Małgorzatę Hrycenko. Warsztaty dotyczyły opracowania koncepcji pracy szkoły. Wzięli w nich udział nauczyciele, licznie przybyli przedstawiciele rodziców i uczniowie.

               Podczas wspólnej pracy poszczególnych grup starano się wyłonić kierunki pracy i rozwoju placówki na lata 2022-2027.

               Warsztatom towarzyszyła miła, serdeczna i twórcza atmosfera. Uczestnicy nie kryli swojego zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu.

          • Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          •    1 marca po raz kolejny obchodziliśmy  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
            Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania – także dzięki staraniom IPN – Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby –  jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

               Do tegorocznych obchodów  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako szkoła przygotowywaliśmy się już od początku stycznia. 20 stycznia p. L. Rokojżo zgłosił szkołę do udziału w „Biegu Wilczym Tropem 2022”. W lutym klasy IV -VIII  wraz z wychowawcami przygotowali banery, plakaty nt. „Żołnierzy Niezłomnych”, które zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej w czasie wilczego biegu.  W ramach obchodów została również zorganizowana okolicznościowa wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”przygotowana z materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. W starszych klasach VII – VIII przeprowadzone zostały lekcje, pogadanki.

               Kulminacyjne obchody tego święta odbyły się jednak 1 marca. O godz.9.00 rozpoczął się uroczysty apel. Wprowadzono poczet sztandarowy szkoły, odśpiewany hymn Polski i wybrani uczniowie z klasy V-VII i VIII pod opieką p. M. Błaut oraz p. A. Żukowskiej przedstawiły montaż słowno – muzyczny pt: „Historia głucho o nich milczy...”. Uczniowie wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Inki i Żołnierzy Wyklętych oraz udowodnić, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowym. Nasza szkolna społeczność  była wyraźnie zainteresowana tematem, czego dowodem była zupełna cisza na sali oraz podziękowanie głośnymi oklaskami. Uczniom i nauczycielom za przygotowanie i zaangażowanie w obchody tego święta na koniec apelu podziękowała p. dyr. Danuta Butkiewicz. Nawiązała ona również do obecnej sytuacji na Ukrainie. Aby oddać hołd naszym wschodnim sąsiadom odsłuchany został hymn Ukrainy.

               Po części artystycznej odbył się „Bieg Wilczym Tropem” który poprowadził p. L. Rokojżo. Warto podkreślić symboliczny dystans 1963 metrów do pokonania, który przypomina, że w 1963 roku zginął w walce ostatni z żołnierzy wyklętych Józef Franczak ps. „Lalek”. Bieg cieszył się dużym zainteresowaniem a zawodnicy poza rywalizacją sportową pamiętali również o patriotycznych emblematach, bilbordach i plakatach, które towarzyszyły im podczas biegu. Najlepsi biegacze zostali nagrodzeni medalem i dyplomem.

               Na pewno tegoroczne obchody tak ważnego święta na długo jeszcze pozostaną w naszej pamięci.

            Agnieszka Żukowska

          • RPD: internetowe szkolenie dla nauczycieli i rodziców o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

          • https://dzieje.pl/edukacja/rpd-internetowe-szkolenie-dla-nauczycieli-i-rodzicow-o-tym-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o

             

            Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zorganizuje 2 marca otwarte dla chętnych m.in. nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców internetowe szkolenie o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie – podaje w czwartek biuro RPD.

            Rzecznik wystąpił już do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o pomoc w dotarciu z tą informacją do wszystkich placówek szkolnych i wychowawczych.

            "Wojenny dramat, który rozgrywa się na Ukrainie, niesie ze sobą śmierć, zniszczenie i strach. Polskie dzieci i młodzież szczęśliwie nie zaznały dotąd okrucieństwa wojny. Dla nich to była tylko historia. Krwawa i okrutna, ale jednak tylko historia. Dzisiejszy poranek zmienił ich świat bezpowrotnie – wojna zapukała do naszych drzwi. Giną ludzie, być może bliscy ich ukraińskich przyjaciół, którzy chodzą do tej samej szkoły" – wskazał rzecznik.

            Zauważył, że rodzice, opiekunowie i nauczyciele stanęli przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem – wytłumaczenia młodemu pokoleniu, co się stało. "Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych" – podkreślił Pawlak w wystąpieniu do MEiN.

            Dlatego razem z ekspertami z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800-12-12-12) zorganizowane zostanie specjalne internetowe szkolenie "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie".

            Szkolenie odbędzie się w środę 2 marca w godzinach 10.00-12.00. Połączenie online będzie otwarte dla wszystkich chętnych na stronie internetowej 800121212.pl (PAP)

            Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

          • Miłość nie tylko od święta – Walentynki w Naszej Szkole

          •    Dzień Świętego Walentego, popularnie zwany Walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszej szkoły. Jest to doskonała okazja do okazania sobie serdeczności, życzliwości i sympatii.

               Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Trzeba przyznać, iż nasz szkolni listonosze – Błażej i Mateusz nie mogli narzekać na brak pracy. Skrzynka walentynkowa zapełniła się po brzegi. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem uczniów, nauczycieli i pani Dyrektor.

               W tym dniu S.U. zorganizował również zabawę walentynkowo – karnawałową dla uczniów klas IV – VIII. Rozbrzmiewała świetna muzyka, były liczne konkursy i przepyszne przekąski. Doskonałe animatorki z VIII klasy prowadziły liczne zabawy. Wszyscy bawili się aż do ostatniej piosenki.

               W swoim imieniu bardzo dziękuję uczniom z Samorządu Uczniowskiego oraz zaangażowanym rodzicom za pyszne wypieki i pomoc w opiece.

            Opiekun S.U.  Katarzyna Berk

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
        • (+48 87) 4213602 fax (87) 4213602
        • Olszewo 20 11-730 Mikołajki woj. warmińsko - mazurskie POLSKA Poland
        • Iwona Malczyk e-mail: malczyk@togatus.pl zastępca: Maria Kowalik-Sobczak e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl
        • Danuta Butkiewicz
      • Logowanie