„Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów,
lecz na miłości do własnego”
Peter Rosegger
3 września 2017 r. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Olszewie została zakwalifikowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie do realizacji projektu „Patriota i Patriotka XXI wieku”.
Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Fundacją Edukacyjną im. Jacka Kuronia zaproponowała przybliżenie uczniom i uczennicom tematu PATRIOTYZMU.
Jednym z zamierzeń projektu były odpowiedź na pytania: Czym jest patriotyzm? Kim i jakim patriotą był Jacek Kuroń? Co to znaczy być patriotą dziś? Czy każdy jest patriotą? Kogo dziś możemy nazwać patriotą?
Realizacje projektu zaczęliśmy od dyskusji w klasach IV-VII na temat ważnych dla człowieka wartości i postaw. Staraliśmy się wypisać wartości i postawy, które są ważne w naszym życiu.
Następnym etapem było przeprowadzenie dyskusji w klasie VII na temat wartości i postaw, które starał się realizować i nimi żyć Jacek Kuroń – społecznik, działacz, polityk którego myśl społeczna była ważnym głosem w dyskusji o patriotyzmie XXI wieku.
Przeprowadzone były także zajęcia dla uczniów młodszych klas I i III. Na których m.in.:
- poznaliśmy legendę dotyczącą powstania państwa polskiego „Lechu, Czechu i Rusie”,
- poznaliśmy symbole narodowe naszego państwa i najważniejsze święta narodowe,
- powiedzieliśmy o pięknie naszego kraju.
Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: Co oznacza dziś patriotyzm dla zwykłego człowieka? Kogo możemy nazwać patriotą/patriotką XXI wieku?
Wspólnie z uczniami klas IV-VII sporządziliśmy listę, osób które możemy nazwać patriotami ostatnich lat. Uczniowie przygotowali i przedstawili sylwetki osób, które są dla nich prawdziwymi patriotami.
Na koniec przed Ogólnopolskim Dniem Patrioty XXI wieku uczniowie dostali szczególne zadanie, aby stworzyć zasady, które chcielibyśmy aby panowały w idealnej szkole, państwie. Zaprojektowaliśmy flagę idealnego państwa.
Podsumowanie naszych działań odbyło się 16 LISTOPADA – W OGÓLNOPOLSKIM DNIU TOLERANCJI I DNIU PATRIOTÓW I PATRIOTEK XXI w.
Agnieszka Żukowska