Chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. IV – VII pojechali na wycieczkę do Warszawy - stolicy naszej pięknej, niepodległej ojczyzny. W ten sposób zostało zrealizowane jedno z zadań projektu edukacyjno-patriotycznego poświęconego tejże rocznicy.
Po przybyciu do stolicy wycieczkowicze udali się na Stare Miasto. Pani przewodnik starała się zwięźle, ale interesująco przekazać wiedzę o tym szczególnym miejscu w historii Polaków. Trasa wędrówki przez historię Starówki rozpoczęła się od dziedzińca Zamku Królewskiego, wiodła ulicą Piwną do ulicy Świętojańskiej, gdzie stoi Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – ważna dla narodu świątynia. Na przestrzeni wieków odbywały się w niej koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, tu zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja, a obecnie jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. króla Augusta Poniatowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Sienkiewicza czy też Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Na placyku Kanonia, gdzie dawniej był cmentarz przykościelny, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego dzwon nie dzwoni, ale może spełniać życzenia. Potem zwiedzający udali się na taras widokowy (Góra Gnojna), gdzie chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie poszli na Rynek Starego Miasta, na którym pośrodku stoi pomnik Syrenki warszawskiej – symbolu Warszawy. Przewodniczka opowiedziała jej historię. Uczniowie zdziwili się, kiedy usłyszeli, że miała siostrę. Dookoła placu widać było wiele kawiarenek, restauracji i tłumy turystów. Od przewodniczki zwiedzający dowiedzieli się, że podczas II wojny światowej to miejsce zostało doszczętnie zniszczone. Wycieczkowiczom aż trudno było w to uwierzyć.
Następnie udali się na „zakazaną ulicę”, czyli uliczkę Krzywe Koło, gdzie według legendy, jedną z piwnic zajął stwór okrutny – Bazyliszek, który zgromadził olbrzymie skarby. Wędrując uliczkami Starówki, uczniowie usłyszeli również historię gołębiarki. Zwiedzający widzieli także mury obronne Starego Miasta, pomnik Małego Powstańca. Spacer po Starówce zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy.
Później wycieczkowicze udali się Krakowskim Przedmieściem do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowali zmianę warty. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zrobili pamiątkowe zdjęcie.
Podczas przejazdu do Centrum Nauki Kopernik widzieli pomnik Bohaterów Warszawy, a z ust przewodniczki usłyszeli jego historię.
W Centrum Nauki Kopernik uczniowie nie zwiedzali, lecz odkrywali swoje pasje, zaspokajali ciekawość. Wszystkiego dotykali, sprawdzali, przekręcali, próbowali uruchomić niektóre eksponaty. Rozmawiali, śmiali się, a przed niektórymi eksponatami z wrażenia krzyczeli.
Uczniowie z bagażem pełnym wrażeń bezpiecznie wrócili do domu.