JASEŁKA
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia 2016r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz zaproszony gość, proboszcz Wojciech Chmielecki, których przywitała Pani Dyrektor Wiesława Jabłońska.
Piękna scenografia wykonana przez Leszka Rokojżo i Sławomirę Rokojżo wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji na temat zwyczajów bożonarodzeniowych, przygotowanej przez uczniów kl. III pod kierunkiem Danuty Butkiewicz.
O miłe doznania artystyczne zadbali zaś, pod kierunkiem Sławomiry Rokojżo, zdolni aktorzy z kl. II i V oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy, Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(...).” Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Księdza proboszcza Wojciecha Chmieleckiego oraz podzielili się opłatkiem.
W świątecznych nastrojach wszyscy wrócili do domów.
Opracowała: Sławomira Rokojżo
Wizyta w Konsulacie Świętego Mikołaja (OP i kl. II)
W czwartek 15 grudnia 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas II naszej szkoły wraz z wychowawcami: Z. Rokojżo i Sł. Rokojżo oraz w towarzystwie siedmiorga rodziców udali się do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Tam spędziliśmy dwie godziny, biorąc udział w różnych zajęciach tematycznie związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Już na początku powitał dzieci starszy pan oprowadzając i pokazując dzieciom jak, „wydmuchuje się” i na ile sposobów można ozdabiać bombki. Dzieci miały możliwość samodzielnie „wydmuchać” bombkę, a następnie każde dziecko mogło ozdobić w dowolny sposób 2 bombki. Po wystawieniu bombek do suszenia, dzieci mogły przebrać się w dowolne bajkowe postacie (z naciskiem na Krainę Lodu) J. W kostiumach dzieci pisały listy do świętego Mikołaja prosząc Świętego o wymarzone prezenty. Oczywiście listy pisano na specjalnie przygotowanych arkuszach świątecznego papieru listowego. Każdy list potwierdzony odpowiednią pieczęcią, wrzuciły do mikołajkowej skrzynki pocztowej.
Potem nastąpiła najważniejsza chwila - wizyta Świętego Mikołaja. Nasz gospodarz zaprowadził dzieci do krainy Królowej Śniegu. Dzieci przeżyły emocjonujące chwile: spotkanie z królową, siedziały w saniach Mikołaja i na grzbiecie renifera Rudolfa oraz obejrzały kolekcję najpiękniejszych i wyjątkowych bombek choinkowych, jakie wyprodukowano w konsulacie. Oczywiście wszyscy mieli możliwość zakupienia wybranych bombek.
Przez kilka godzin Konsulat Świętego Mikołaja tętnił życiem. Słychać było gwar, śmiech dzieci i przede wszystkim dźwięki kolęd i nastrojowej muzyki.
Zarówno dzieci, jaki ich rodzice poznali metodę produkcji bombek choinkowych oraz wiele sposobów zdobienia ich, ale przede wszystkim wspaniale się bawili.
Zofia Rokojżo
Sobotni wyjazd do kina kl. V i VI
10 grudnia 2016 roku o godz. 13.30 (w sobotę) uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Błaut i p. Justyną Tarnowską zebrali się pod naszą szkołą, aby poczekać tam na autobus, którym mieliśmy wyruszyć do kina na film ,,Fantastyczne zwierzęta" 3D.
Wszyscy byli punktualni. Do Kętrzyna dotarliśmy ok. godz. 15. Pierwsze kroki skierowaliśmy na lodowisko bo oprócz kina mieliśmy zaplanowane łyżwy ale pogoda spłatała nam psikusa- padał deszcz Musieliśmy zmienić plany. Zamiast łyżew były kręgle - zabawa była świetna tym bardziej, że większość z nas w takim miejscu była po raz pierwszy.
Po wizycie na kręgielni i posiłku udaliśmy się na nasz seans, który rozpoczął się o godzinie 18.00, oczywiście wygospodarowaliśmy trochę czasu na kupienie popcornu i zajęcie wygodnych miejsc.
Następnie po obejrzeniu trwających około dziesięć minut reklam rozpoczął się nasz film, podczas którego na sali panowała cisza, którą przerywały salwy śmiechu lub trwogi.
Po zakończonym seansie pora była wracać do domu. Przez całą drogę powrotną trwały dyskusje na temat obejrzanego filmu oraz pobytu na kręgielni. Około godziny 21.20 dojechaliśmy pod naszą szkołę gdzie czekali rodzice.
Wyjazd był wspaniałym pomysłem - film okazał się fantastyczny, a kręgle emocjonujące. Była to ciekawa alternatywa spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru.
Mikołajki w Mikołajkach
Dnia 4.12.2016 r. po raz kolejny dzieci ze wszystkich gminnych szkół spotkały się na „Mikołajkach w Mikołajkach”. Z okazji rocznicy 290 – lecia nadania praw miejskich tegoroczna impreza miała nieco inny charakter. W części artystycznej nasi uczniowie z klas IV – VI zaprezentowali dwie szanty: „Mazurscy Kolumbowie” oraz „Gdzie ta keja”. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W drugiej części imprezy odbył się, po raz pierwszy, Turniej Wiedzy o Mikołajkach dla klas VI. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Aleksandra Tarnowska, Klaudia Kostrzeba oraz Dawid Pizoń. Uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach układania puzzli, rozwiązywaniu krzyżówki, wiedzy o historii Mikołajek oraz znanych osób związanych z Mikołajkami. Przy gromkim dopingu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszewie zajęli zaszczytne drugie miejsce. Ten wyjątkowy dzień upłynął nam w miłej, świątecznej atmosferze.
Mikołajki w Mikołajkach – podziękowanie rodzicom
„Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn”
R. Rolland
Serdeczne dziękujemy rodzicom za bezinteresowną pomoc w organizacji wyjazdu oraz udział w imprezie gminnej „Mikołajki w Mikołajkach” 4 grudnia 2016r. Aktywnie włączyliście się Państwo w reprezentowanie, a jednocześnie promocję naszej szkoły na zewnątrz.
Dziękujemy za bezcenne wsparcie i osobiste zaangażowanie, które nam zapewniliście.
Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, troskę o dobro szkoły i wielkie, wspaniałe serce.
Jesteście dowodem istnienia ludzi dobrej woli, na których zawsze możemy polegać!
Dyrektor szkoły oraz grono pedagogiczne
Wycieczka do Olsztyna
Uczniowie klas III i IV pod opieką wychowawców p. D. Butkiewicz i p. J. Walenciej 01 grudnia 2016r. byli na wycieczce w Olsztynie.
Uczestniczyli w warsztatach Boże Narodzenie na Warmii i Mazurach. Na zajęciach, które przygotowało muzeum w olsztyńskim zamku, poznali dawne zwyczaje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dowiedzieli się m.in., jakie potrawy jadali Mazurzy i Warmiacy na kolację wigilijną, kto przynosił prezenty najmłodszym, jak przepowiadano pogodę na wszystkie miesiące nadchodzącego roku. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali aniołka – ozdobę, którą obiecali umieścić na swojej choince.
Wprowadzeni w świąteczny nastrój uczniowie z energią ruszyli na zwiedzanie zamku. Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa dawnych mebli i sprzętów używanych w gospodarstwach domowych.
Wykonano wiele pamiątkowych zdjęć. Uczniowie kupili upominki, które będą im przypominały ten wyjazd i kojarzone z nim emocje.
Relacja jednej z uczestniczek w formie listu:
Olszewo, 06.12.2016r
Cześć Kuba!
W rozmowie telefonicznej mówiłam Ci, że pierwszego grudnia, w czwartek wybieram się z moją klasą na wycieczkę do Muzeum Warmii i Mazur na olsztyńskim zamku. Chciałeś dowiedzieć się, jak przebiegnie nasza wycieczka, więc postanowiłam Ci ją opisać.
Gdy przyjechałam do szkoły o godz. 08.00 to moje koleżanki i koledzy byli już na zbiórce. Po chwili przyjechał bus Agawa i wszyscy do niego wsiedliśmy. Podróżowaliśmy dwie godziny. Kiedy dotarliśmy do zamku to od razu zaczęłam robić zdjęcia. Potem pani zaprowadziła nas na warsztaty do „Domu Solnego”. Dowiedzieliśmy się tam o dawnych zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem na Warmii i Mazurach. Każdy wykonał również własną ozdobę – były to aniołki.
Kiedy skończyliśmy zajęcia przeszliśmy do zwiedzania zamku i jego dziedzińca. Najbardziej podobała mi się „studnia życzeń”. Wrzuciłam do niej parę groszy i pomyślałam życzenie – mam nadzieję, że się spełni. W zamku bardzo ciekawe były komnaty i ekspozycja muzealna z dawnym wyposażeniem chaty warmińskiej.
Na koniec kupiliśmy pamiątki w zamkowym sklepiku i zrobiliśmy wspólne zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika. I tak skończyła się nasza wycieczka. Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Mam nadzieję, że i Ty kiedyś tam pojedziesz.
Pozdrawiam Maja
Akcja Zielona Gawęda
W środę 23.11.2016r. odbyło się spotkanie pani Anny Ptak, pracownika Nadleśnictwa Maskulińskie z uczniami klas 0 - III naszej szkoły. Pani A. Ptak przeczytała dzieciom bajkę o włochatce, małej sówce rzadko spotykanej mieszkance mazurskich lasów. Opowiedziała wiele ciekawostek na temat sposobu odżywiania i zwyczajów małej sówki. Poznały również jej wygląd. Pod dyktando pani Anny każde dziecko narysowało swoją sowę i jej przyjaciela. Dzieci były bardzo zaciekawione nowym zwierzątkiem. Z zainteresowaniem i uwagą słuchały wypowiedzi pani leśnik, a także z chęcią narysowały włochatkę, zgodnie z instrukcją słowną pani Anny.
Spotkanie to odbyło się w ramach akcji Zielona Gawęda organizowanej przez Nadleśnictwo Maskulińskie, której głównym celem jest zainteresowanie dzieci światem przyrodniczym, a w szczególności bogactwem fauny naszych mazurskich lasów.
Zofia Rokojżo
„CZAD! – CICHY ZABÓJCA”
Dnia 10.11.2016 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z zasad bezpieczeństwa związanego z prawidłowym ogrzewaniem mieszkań. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację związaną z właściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych. Z projekcji można było dowiedzieć się także skąd bierze się czad, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz jak właściwie udzielić pomocy. Na koniec spotkania zostały rozdane ulotki informacyjne o przedmiotowym zagrożeniu.
11 listopada
„…Ojczyzno moja, ziemio umiłowana,
ukochana ziemio”. – Jan Paweł II
Dnia 10 listopada 2016r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 98 rocznica odzyskania przez nasza Ojczyznę wolności w 1918 roku po 123 latach zaborów.
Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy VI pod kierunkiem p. A. Żukowskiej i p. M. Błaut. W akademii wzięły udział także dzieci z Oddziału Przedszkolnego, które pod kierunkiem p. Z. Rokojżo zaprezentowały piosenkę „Jestem Polakiem”.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Uczniowie przedstawili lekcje historii - „Droga do niepodległości”. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Podczas akademii zaprezentowana została historyczna prezentacja multimedialna przedstawiająca trudną i długą „drogę” narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Uwagę przyciągała również piękna dekoracja.
Na koniec pani dyrektor podziękowała artystom za przygotowanie apelu a także przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju o polskiej tradycji i kulturze.
A. Żukowska
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
...Kiedy pójdę w świat, w daleką drogę, i gdy ciężko będzie mi,
Gdy pomyślę: "już nie mogę" wtedy w myślach będziesz Ty.
Bo uczyłeś mnie by walczyć, by po słusznej stronie iść,
Nauczycielu drogi, powiem prawdę, taki jak Ty, chciałbym być...13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Uroczysty apel, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice odbył się w sali gimnastycznej. Sala na ten dzień przybrała odświętny wygląd.
Na początek odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki, wiadomości z życia szkoły i humorystyczne scenki traktujące o szkole pt „Szkolna Gala Oskarowa”. Przygotowania uczniów trwały od kilku tygodni, pod czujnym okiem nauczycieli: p. Małgorzaty Błaut przy współpracy z p. Katarzyną Berk, p. Agnieszką Żukowską i p. Leszkiem Rokojżo. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Najwięcej śmiechu i radości dostarczyła Gala Oskarowa.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Wiesława Jabłońska, która podziękowała występującym uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie tej uroczystości. Złożyła także wszystkim pracownikom szkoły podziękowania za pracę oraz złożyła życzenia. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust rodziców, były kwiaty i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. W tym roku pani dyrektor nagrodziła p. Zofię Rokojżo, p. Małgorzatę Błaut, p. Agnieszkę Żukowska, p. Agnieszkę Zera i p. Irenę Rybakiewicz. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Święto Patrona
W sobotę 08 października 2016r. w dniu Święta Patrona naszej szkoły społeczność szkolna gościła w Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach.
Spotkanie odbyło się w Klubie Czytelniczym ABC. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz przedstawiciele rodziców. Przybyli również zaproszeni goście: burmistrz Mikołajek P. Jakubowski, przewodniczący Rady Miejskiej S. Gawliński, wiceprzewodniczący RM Z. Michalak, radni: A. Olszewska i L. Rokojżo oraz gospodarz obiektu - dyrektor Centrum Kultury „Kłobuk” J. Puszko.
Honorowymi gośćmi, dzięki współpracy z p. R. Gawlińską – kierownikiem biblioteki, były panie z Mikołajskiego Klubu Poezji działającego przy Bibliotece Publicznej w Mikołajkach.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas II - VI przedstawili przygotowane wspólnie z wychowawcami krótkie prezentacje utworów patronki Marii Konopnickiej.
Członkinie Mikołajskiego Klubu Poezji zaprezentowały wiersze autorstwa lokalnych twórców: H. Ludwikowskiej, K. Głodek, I. Kozak i M. Cudnik.
Swoje wiersze zaprezentowali również uczniowie, których utwory zostały wyróżnione w szkolnym konkursie literackim pod hasłem MOJA MAŁA OJCZYZNA.
Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy obejrzeli 15-minutowy film, który pokazywał, jak Mikołajki wyglądały kiedyś, a jakie są obecnie.
Starszych uczniów i dorosłych zainteresowała wystawa fotograficzna przygotowana z okazji 290-lecia nadania praw miejskich Mikołajkom, na której wyeksponowano zdjęcia przedstawiające wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie Mikołajek.
Pani dyr. Jabłońska podziękowała wszystkim za piękne przeżycia i za emocje, jakie towarzyszyły spotkaniu. Pan burmistrz Jakubowski w krótkim przemówieniu podkreślił silną więź mieszkańców ze swoim regionem tzw. patriotyzm lokalny, co znalazło odbicie w tematyce zaprezentowanych utworów.
Utwory wyróżnione w szkolnym konkursie literackim pod hasłem MOJA MAŁA OJCZYZNA
Moje miejsce
Warmia i Mazury
To jak mówią siódmy cud natury.
Wiosną bociany przylatują
I na gniazdach przesiadują.
Wkoło lasy i wielkie jeziora,
To latem dla turystów piękna pora.
Śniardwy, Mamry i Niegocin
Znane są prawie jak Jarocin.
Giżycko, Orzysz i Mikołajki
To miasteczka są jak z bajki.
Górkło to jest moja wioska
I przyznaję, że jest boska.
Autor: Karol Witkowski kl. II
Mikołajki
Mikołajki miasto małe,
Otoczone wodą całe.
Groźna ryba tam przy moście,
Czeka aż przypłyną goście.
A więc pakuj swe bagaże,
Biała mewa drogę wskaże.
Nie nad morze i nie w góry,
Wnet przybywaj na Mazury!
Autor: Wiktor Węgrzyn kl. II
Poranek
Gdy wcześnie rano wstaję,
Słonko promyk mi podaje.
Kogut pieje gdzieś w kurniku,
Wstawaj Wiktor! Kukuryku!
Kury gdaczą, piesek szczeka,
Kotek już na mleko czeka.
Ptaszek śpiewa, motyl fika,
Kucyk gdzieś po łące bryka.
W sadzie rosa trawkę moczy,
Pszczółka się na żuczka boczy.
Wczoraj zakwitł róży kwiat,
To jest mój dziecięcy świat.
Autor: Wiktor Węgrzyn kl. II
Wesoła Szkoła
Był sobie raz, mazurski las,
A pod nim mała chatka.
W chatce tej, szalona rodzinka,
Rodzice, rodzeństwo i mała dziewczynka.
Dziewczynka na imię Magda ma,
Szkołę w Olszewie świetnie zna.
Zaczyna się kolejny rok wesoły,
Madzia chętnie idzie do szkoły.
Fajna pani, fajna klasa,
Co na przerwach dziarsko hasa.
Piszą, rysują, liczą, recytują,
Dzielnie Olszewo w Mikołajkach reprezentują.
Same bystrzaki i mądrale,
Są dla swej Pani jak korale.
Z Panem jest super gimnastyka,
Skoki, fikołki; istna fantastyka.
Pani dyrektor wszystkich krótko trzyma,
Żadna głupota ich się nie ima.
Religia to bardzo ważna sprawa,
Pilna nauka, ale i zabawa.
Z języka angielskiego zdają każdy test,
Szkoła w Olszewie super jest!
Autor: Magdalena Narwojsz kl. II
Mazurska jesień
Przyszła do nas Pani Jesień,
Już się skończył miesiąc wrzesień.
Żołędzie i kasztany zbiera,
Drzewa w kolorowe liście ubiera.
Jarzębina czerwone korale nosi,
Jeż do norki zapasy znosi.
Sikorka o ziarenka prosi,
Ciepły deszczyk trawę rosi.
Wiewiórka orzechów w lesie szuka,
Dzięcioł w drzewo stuka, puka.
Bociany za morze już odleciały,
W sadzie i polu plony dojrzały.
Kwitną wokół barwne wrzosy,
Rolnik schował grabie, kosy.
Pani Jesień walizki swe pakuje,
Świat do zimy się gotuje.
Autor: Magdalena Narwojsz kl.II
Moja wioska
Moja wioska zwie się Górkło
od pagórków może – nie wiem?
Tu od bardzo wczesnej wiosny
budzą nas żurawie śpiewem.
Mała przystań nad jeziorem
to zakątek jest żurawi.
Zajrzyj do nas choć na chwilę,
może dłużej tu zabawisz?
Ludzie żyją tu spokojnie,
obrabiają łąki, pola.
Gdy o wschodzie słońca wstaniesz,
słyszysz ciszę dookoła.
Ktoś mógłby powiedzieć,
że to koniec świata.
Lecz sto razy wolę
moją wieś od miasta.
Dominik Ozygała kl.IV
Moja wieś
Olszewo jest wspaniałe
przez mieszkańców uwielbiane.
Ludzie się tu dobrze czują
i swoją miejscowość szanują.
Wiosną, gdy zielenieje trawa na łąkach,
w młynach przewraca się bielutka mąka.
Latem, gdy ludzie chodzą na ryby,
w jeziorach pluskają się piękne ryby.
Temu krajobrazowi nigdy się nie oprzesz
i w jeziorze chętnie się wykąpiesz.
Spędzonych tutaj nie zapomnisz dni
I zawsze wrócisz do kochanej wsi.
Julia i Oliwia Olszewskie kl.V
Moja „mała ojczyzna”
Dawno temu, według bajek,
niedaleko Mikołajek była wieś.
Mała, skromna, lecz przestronna.
Do dziś jej mieszkańcy
spokojne życie wiodą,
codziennie po świeże bułeczki
do sklepu chodzą.
Najmłodsi też nie mają co narzekać,
bo do szkoły nie muszą daleko jechać.
Zmieniane są w szkole te potworki
w najcudowniejsze aniołki.
Panie nauczycielki szósteczki i piąteczki dają,
ale, gdy trzeba jedynki tez stawiają.
Gdy słonko świeci, na rowerach po lekcjach
jeździ dużo dzieci.
Do straży pożarnej czasami maszerują
i mundury starszym szykują.
Gdy zawyją syreny, znaczy,
że są problemy.
Strażacy jadą już z wężami,
raz, dwa i pożar jest za nami.
Wszyscy mieszkańcy nawzajem się kochają,
a w Tłusty Czwartek pączki rozdają.
Mówią wszystkie nuty w ptaków śpiewie:
„To wszystko dzieje się właśnie w Olszewie,
w wiosce małej, lecz wspaniałej”
Miło płynie tutaj czas,
choć niewiele jest tu nas.
Klaudia Kostrzeba kl. VI
Dzień Chłopaka
30 września w naszej szkole obchodzono Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował apel, podczas którego przedstawiciele poszczególnych klas walczyli o tytuł „CHŁOPAKA OMNIBUSA”. Jury konkursu w składzie pani dyrektor Wiesława Jabłońska, pani Agnieszka Żukowska oraz pani Danuta Butkiewicz bacznie obserwowało poczynania chłopców, którzy musieli odpowiedzieć na 10 pytań oraz wykazać się w konkurencji hula hop. Wszyscy dopingowali swoich faworytów. Po owocnych zmaganiach tytuł chłopaka omnibusa oraz słodki podarunek uzyskało dwóch chłopców: Łukasz Pizoń z klasy II i Dawid Pizoń z klasy VI.
Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego złożyły najlepsze życzenia panu Leszkowi oraz wszystkim chłopcom naszej szkoły, którzy zostali obdarowani słodkim poczęstunkiem.
Podczas apelu został odczytany wynik na ogłoszony wcześniej konkurs na „CHŁOPAKA NR 1” naszej szkoły. Przez dwa dni dziewczynki oddawały głosy do specjalnie przygotowanej skrzynki. W tym roku tytuł „ Chłopaka nr 1” zdobył Szymon Kozak.
Zabawę zakończyliśmy specjalnie przygotowanym na tę okazję tańcem do piosenki „ Sofia” Alvaro Soler. Wszystkim chłopcom jeszcze raz życzymy:
Uśmiechu na twarzya w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości -
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka :)
Wycieczka uczniów kl. IV i V do Malborka
24 września 2016r. pojechaliśmy na wycieczkę do Malborka. Organizatorkami i zarazem opiekunkami naszego sobotniego wyjazdu były wychowawczynie p. J. Walenciej i p. J. Tarnowska.
Zwiedziliśmy największy w Europie zamek krzyżacki. Budowla wywarła na nas ogromne wrażenie. Chodziliśmy za przewodnikiem, słuchaliśmy jego ciekawych opowieści, podziwialiśmy wnętrza i zgromadzone w nich eksponaty muzealne, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Przekonaliśmy się sami, że zamek krzyżacki w Malborku to jedna z największych atrakcji turystycznych naszego kraju. Mijaliśmy się z wieloma zorganizowanymi grupami z Polski i z zagranicy. Spotykaliśmy wielu turystów zwiedzających zamek indywidualnie. Czasem musieliśmy czekać na wejście do pomieszczenia, aby uniknąć tłoku. Wiedzę o historii zamku na pewno wykorzystamy na lekcjach.
Ciekawie i wesoło spędziliśmy też czas w Dino Parku. Widzieliśmy naturalnej wielkości ruchome dinozaury i smoki oraz żywe zwierzęta w mini zoo. Byliśmy na placu zabaw i w parku linowym. Jednak największych wrażeń doznaliśmy w kinie 5D. Super nowoczesne efekty audio –video połączone z nowoczesną salą kinową do efektów specjalnych wywołały w nas bardzo silne emocje. W planie mieliśmy obejrzeć jeden film, a skończyło się na dwóch. Podczas seansów bardzo głośno uzewnętrznialiśmy przeżywane emocje. W zależności od pokazywanego obrazu głośno krzyczeliśmy bądź śmialiśmy się.
W drodze powrotnej do domu dzieliliśmy się swoimi wrażeniami i oglądaliśmy zakupione pamiątki. Oczywiście musiała być również przerwa na posiłek.
Wyjazd był super. Mamy nadzieją, że będziemy często jeździć na wycieczki do różnych ciekawych miejsc w naszej ojczyźnie.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W pierwsze jesienne, piątkowe popołudnie 23 września dzieci z OP i z klas II – VI oraz ich rodzice pod czujnym okiem p. Agnieszki Ż i p. Małgorzaty B. uczestniczyli w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka.
Spotkanie to było okazją nie tylko do rozpalenia ogniska i upieczenia ziemniaków, ale także do zabawy i konkursów, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni. Podczas obchodów na uczestników czekało niezwykle wiele atrakcji, które przyniosły im wiele radości. m.in. marsz wesołych kartofelków, celowanie ziemniakami do koszy, wyścig ziemniaczanych pieczątek , taniec ziemniaka czy konkurs na najszybciej obranego ziemniaka. Najwięcej zabawy i śmiechu dostarczyła konkurencja ,,sadzenie ziemniaka”. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów dzieci miały również okazję poszerzyć wiedzę na temat ziemniaka. Oczywiście nie mogło również zabraknąć konkursu na „Ziemniaka Olbrzyma”. Prezentowanie swoich ,,olbrzymów” było istnym ,,pokazem mody”. Zgromadzone jury wybrało faworytów i wręczyło symboliczne nagrody.Kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja pieczonych ziemniaków. Okazało się, że tak przygotowane ziemniaki (zjadane w dodatku z dużym apetytem) mogą stanowić konkurencję dla tradycyjnych, niezbyt zdrowych frytek.
Warto ocalić od zapomnienia tradycję Święta Pieczonego Ziemniaka. Jest ono nie tylko promocją zdrowego odżywiania się, ale stanowi również doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i rodziców w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą.
Spotkanie było bardzo udane i z wypowiedzi rodziców wynikało, że było nie tylko sentymentalną podróżą w ich lata szkolne, ale także okazją do wspólnej zabawy z dziećmi i mimo kapryśnej pogody nie sposób było nie zauważyć, iż wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Na pewno zostanie na długo w pamięci.
Pragniemy szczególnie podziękować p. Leszkowi Zera ze rozpalenie, czuwanie przy ognisku oraz pieczenie ziemniaków. A wszystkim pozostałym uczestnikom za przybycie i wspólną zabawę.
Agnieszka Żukowska
Akcja "Sprzątanie Świata"
Tegoroczna 23. Edycja akcji Sprzątanie Świata – Polska 2016 przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów"
Głównym celem akcji było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
W związku z tym w naszej szkole 22.09.2016 r. zorganizowano kampanię dedykowaną wszystkim dzieciom i dorosłym.
Po apelu informacyjnym i tradycyjnym uprzątnięciu przez uczniów klas 0- VI wyznaczonych rewirów, przeprowadzono zabawę integracyjną „Segregacja”, która miała na celu przypomnienie zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz „kolorów segregacji”.
Największym powodzeniem cieszył się „Pchli Targ” hołdujący dewizie: „Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza! Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!”
Przygotowane przez poszczególne klasy, przy dużym wsparciu rodziców stoiska z „różnościami” dały wiele satysfakcji zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Zabawki, puzzle, gry, maskotki a nawet ubranka, z których już wyrosły dzieci stały się pretekstem do przedsiębiorczości i poszanowania przedmiotów.
Zorganizowana akcja wzbudziła duże zainteresowanie i z pewnością zostanie powtórzona w przyszłości.
Organizator akcji
„Mój przyjaciel smok”
W środę 21.09.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas II i III pod opieką wychowawców i w towarzystwie kilku rodziców dzieci z Zerówki, odbyły wycieczkę do kina „Gwiazda” w Kętrzynie. Wszyscy obejrzeli niezwykle wzruszający i kształcący film pt. „Mój przyjaciel smok” w systemie 3D.
Przygody chłopca, który przeżył w leśnej dziczy kilka lat tylko dzięki przyjacielowi oraz jego stosunek do smoka Elliota pokazały czym jest prawdziwa przyjaźń i oddanie.
„Mój przyjaciel smok” to film familijny, który jest pochwałą wartości rodzinnych, wspólnie spędzanego czasu przy czytaniu książek i słuchaniu opowieści starszych. Twórcy filmu sugerują, że wraz z nastaniem doby Internetu i wszechobecnych smart-fonów zanikają więzi między dziećmi, rodzicami i dziadkami. Był to zatem film pouczający i dla dzieci, i dla rodziców.
Sądzę, że dzieci miło spędziły czas, a rodzice przekonali się, że wycieczka to nie tylko świetna zabawa edukacyjna, ale również okazja do poznania zachowania własnego dziecka w różnych sytuacjach życiowych.
Zofia Rokojżo
Spotkanie integracyjne przy ognisku uczniów klasy IV i V, rodziców i wychowawców
W piątek 16.09.2016r. po zajęciach lekcyjnych na terenie szkoły przy wspólnym ognisku spotkali się uczniowie kl. IV i V, ich wychowawcy oraz rodzice. Jego celem było zacieśnienie więzi klasowej i międzyklasowej, propagowanie zdrowego trybu życia, rekreacja, relaks na łonie natury.
W zielonej klasie uczniowie przygotowali zdrowe, warzywne surówki, kolorowe, owocowe sałatki i koktajle. Smakowitą atrakcją spotkania były ziemniaki upieczone w ognisku przez rodziców.
Dorośli mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób odbywają się spotkania integracyjne, na które uczęszczają ich dzieci. Szkoła powinna kojarzyć się uczniom z przyjemną przygodą, a nie z szarością i nudą.
Spotkaniu towarzyszyła nie tylko piękna pogoda, ale również wszechobecna radość uczestników (wspólne wykonywanie zadań, zabawy).
Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy uczniów, wychowawców i rodziców uczniów.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie