8 październik to bardzo ważne święto dla całej społeczności szkolnej. To właśnie tego dnia obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Uczniowie klasy VI i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani K. Berk przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Bliskie spotkania z Marią Konopnicką”.
W tym roku szkołę „odwiedził” gość specjalny: patronka szkoły. Była to doskonała okazja do zadania autorce kilku pytań o życie pisarki oraz jej twórczość. Nie zabrakło także pięknych wierszy recytowanych przez uczniów. Maria Konopnicka podziękowała wszystkim tymi słowami:
"Sprawiliście mi ogromną radość, wybierając mnie na patronkę swojej szkoły. Cieszę się, że możecie chodzić do szkoły i uczyć się tak wielu przedmiotów w ojczystym języku. W moich czasach, niestety, nie wszystkie dzieci miały możliwość pobierania nauki.
Kochane dzieci, uczcie się pilnie, abyście przynosiły radość swoim rodzicom. Dbajcie o przyrodę, która Was otacza, abyście czerpały z niej siły do życia. Nic tak nie uspokaja, jak zapach bzu, dotyk chłodnej rosy, szum wiatru w polu i promienie słońca. Kochajcie swoją ojczyznę, dbajcie o piękno mowy ojczystej, pielęgnujcie tradycje."
8 październik 2019 roku był także wyjątkowym dniem dla uczniów klasy pierwszej. Tego właśnie dnia odbyła się bowiem uroczystość ślubowania oraz pasowania uczniów na Pierwszoklasistów.
Uczniowie od początku roku przygotowywali się do swojego występu. Zaprezentowali siebie, grali na instrumentach i śpiewali. Jednak ich występ przerwali, spóźnieni na uroczystość, Profesorowie Krainy Mądrości. Pierwszoklasiści musieli wykazać się nie małą wiedzą, żeby wejść do grona starszych kolegów i koleżanek. Profesorowie byli ciekawi, czy dzieci znają swój kraj, swojego patrona, królową nauk – matematykę, oraz czy potrafią bawić się muzyką i tańcem. Zaproszeni z Krainy Mądrości goście oraz publiczność jednoznacznie uznała, że uczniowie zdali swój pierwszy egzamin na szóstkę.
Po zakończonym przedstawieniu nastąpiła długo wyczekiwana chwila. W podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły, Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, które później przypieczętowali odciskiem palca pod Rotą Ślubowania. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.
Kolejnym ważnym momentem było także wręczenie dzieciom ich pierwszego dokumentu – legitymacji szkolnej. Wręczenia dokonała Sekretarz Gminy – Pani Joanna Wróbel.
Na pamiątkę tego dnia, dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Pani dyrektor, nauczyciele oraz wszystkie klasy złożyły Pierwszakom życzenia. Do życzeń dołączyli się także rodzice i zaproszeni goście. Po uroczystości czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień na pewno na długo zostanie w pamięci Pierwszoklasistów.
Ale to nie był koniec dnia pełnego wrażeń, bowiem uczniowie wszystkich klas mieli możliwość obejrzenia ciekawych prezentacji o kosmosie i jego zagadkach w mobilnym planetarium.
Następnie uczniowie klas 0 – III wzięli udział w konkursie recytatorskim wierszy Marii Konopnickiej pt. „ Konopnicka – dzieciom”. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości Marii Konopnickiej- patronki naszej szkoły oraz przezwyciężanie tremy towarzyszącej recytacji i zachęcanie do wystąpień przed większą publicznością.
Wśród uczestników konkursu z każdej klasy jury, powołane spośród nauczycieli, rodziców i dziadków naszych dzieci, wybrało po 3 miejsca wyróżnione. Laureatom wręczono nagrody rzeczowe w postaci gier, układanek i kolorowanek. W podziękowaniu za wysiłek przygotowania się i recytację wyuczonych wierszy każde dziecko otrzymało nagrodę w postaci kompletu kredek.
Recytację wierszy przeplatano prezentacją krótkometrażowych bajek zrealizowanych w op. o utwory Marii Konopnickiej: „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody”, „Jak to ze lnem było”.
Na zakończenie uczniowie wszystkich klas otrzymali obrazki do zakolorowania ilustrujące obejrzane bajki. Najładniejsze prace umieszczono na wystawie.
Natomiast uczniowie klas V-VIII włączyli się w akcję Narodowego Czytania organizowaną corocznie przez Prezydenta RP i jego małżonkę. Lekturą Narodowego Czytania 2019 były nowele polskie. Nauczycielka jęz. polskiego J. Walenciej wybrała do głośnego czytania dwie nowele autorstwa patronki szkoły Marii Konopnickiej – Dym i Naszą szkapę. Chętni uczniowie czytali kolejne fragmenty utworów. Teksty te nic nie straciły ze swej aktualności – uczą wrażliwości na ludzką krzywdę, szacunku do drugiego człowieka, miłości do ludzi i zwierząt. Ponadto przypominają o naszej historii.
Nauczycielka matematyki/informatyki J. Tarnowska (w Roku Matematyki) przygotowała łamigłówki logi (kodowanie/programowanie), których rozwiązaniem były elementy kojarzone z treścią przeczytanych lektur, np. fabryka, koń, krzesło. W realizację działań włączyły się wych. kl. V A. Żukowska i kl. VI K. Berk.
Przeprowadzona akcja popularyzowała czytelnictwo i wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Rozwijała takie kompetencje, jak kreatywność i innowacyjność, a także kompetencje językowe uczniów, w tym kompetencje czytelnicze dzieci potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich. W zakresie matematyki/informatyki wspomagała kształcenie takich umiejętności, jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów. W dalszej pracy z uczniami przeprowadzone działania na pewno będą sprzyjały dobrej organizacji pracy, budowaniu kompetencji potrzebnych do pracy zespołowej i efektywnej realizacji projektów. (Realizowano cele zgodne z Podstawą programową oraz Podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020).