Zdjęcia
Dzień 22 grudnia 2010 roku był dniem bardzo podniosłym w naszej szkole. Nie tylko dlatego, iż był to ostatni dzień przed przerwą świąteczną, dzień wigilii klasowych, uroczystych jasełek, ale także z powodu znakomitych gości, którzy nas w tym dniu zaszczycili swoją obecnością i wręczyli miłe niespodzianki nie tylko uczniom, ale i nauczycielom.
O godzinie 8.30 cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali nr.1 na uroczystym apelu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Całą społeczność szkolną i zaproszonych gości przywitała p. dyrektor Wiesława Jabłońska. Później głos zabrał p. Wiceminister Edukacji Narodowej - Zbigniew Włodkowski. Wręczył on pani dyrektor najwyższe odznaczenie KEN - medal za szczególne osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Medalu gratulowali naszej pani dyrektor nie tylko Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski, ale także pan Burmistrz Mikołajek – Piotr Jakubowski.
Po tak doniosłej chwili przyszedł czas na jasełka szkolne pt. „Jest taki dzień” przygotowane przez uczniów klasy IV i III pod kierunkiem p. Agnieszki Serowik oraz p. Małgorzaty Błaut. Piękne polskie kolędy, pastorałki oraz przybliżenie tajemnicy narodzin Pana Jezusa, pozwoliło nam, choć na kilka chwil oderwać się od spraw codziennych i wczuć się w tę niezwykłą, magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Na tym jednak nie był koniec. Po przedstawieniu bożonarodzeniowym każdy z uczniów otrzymał prezent w postaci książki w ramach realizacji projektu „Książka pod każdą choinką”. Książeczkowe upominki pozyskane zostały i przekazane przez bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Woźnicach, panią Annę Ciszewską w ilości 30 szt. Pozostałe książeczki natomiast zakupiono z funduszy przekazanych na ten cel przez państwo Agnieszkę i Sławomira Olszewskich oraz nasza panią dyrektor.
Uczniowie naszej szkoły podziękowali gościom przybyłym własnoręcznie wykonanymi prezentami.
Uroczystość została zakończona życzeniami złożonymi przez panią dyrektor i ks. proboszcza wszystkim zgromadzonym. Pani dyrektor połamała się symbolicznie opłatkiem i wręczyła go przedstawicielom klas, aby oni na wspólnych wigiliach klasowych uczynili to samo składając sobie wzajemnie życzenia.
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.
W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.
Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.
Do znanych opracowań literackich należą jasełka napisane przez Lucjana Rydla pt. Betlejem polskie.
Do czerpiących z tradycji polskich szopek współczesnych należy szopka dominikańska w Poznaniu z tekstami Jacka Kowalskiego, wystawiana przez Teatrzyk Towarzyski. (źródło: Wikipedia)