Kochani dziś są MIKOŁAJKI
z tej okazji życzymy Wam
wszystkim dużo uśmiechu na
Waszych twarzyczkach,
samych dobrych ocen,
spełnienia marzeń i wspaniałych
prezentów od Mikołaja:)
Kochani dziś są MIKOŁAJKI
z tej okazji życzymy Wam
wszystkim dużo uśmiechu na
Waszych twarzyczkach,
samych dobrych ocen,
spełnienia marzeń i wspaniałych
prezentów od Mikołaja:)
Andrzej Apostoł
Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.
Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.
Źródło: Wikipedia
Od wielu lat nasza szkoła zasługuje na miano "Szkoły przyjaznej środowisku”, podjęła bowiem szereg działań mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej naszych uczniów ich rodziców oraz mieszkańców okolicy. Cyklicznie uczestniczymy w akcjach:
• Sprzątanie Świata
• Sprzątanie Warmii i Mazur
• Dniach Ziemi
promujemy modę na zdrowy – ekologiczny styl życia, realizujemy projekty ekologiczne. W tym roku szkolnym także mamy możliwość dzięki współfinansowaniu przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich realizować projekt pt. "Zielony Zakątek”, którego głównym celem było przygotowanie i zadrzewienie wybranego miejsca na terenie szkoły. Pracę przy przygotowaniu terenu uczestnicy koła ekologicznego wykonali wraz z nauczycielami realizującymi projekt. To przedsięwzięcie dużą siłą wsparli rodzice i chociaż pogoda w ten porządkowy dzień nam nie dopisała to prace przebiegały sprawnie w miłej i wesołej atmosferze. Dzień sadzenia drzewek za to przywitał nas słoneczkiem i przyjemną temperaturą pomimo, że to już listopad. Z pracą uwinęliśmy się sprawnie tym bardziej, że znowu mogliśmy liczyć na pomoc rodziców. Już po dwóch godzinach podziwialiśmy efekty naszej ciężkiej pracy. Nasze zadowolenie jest ogromne zarówno z obecnego wyglądu naszego zakątka jak i z tego, że udało nam się zachęcić rodziców do wspólnej pracy za którą im bardzo dziękujemy.
Uczestnicy koła ekologicznego
Nauczyciele realizujący projekt
Z dumą i radością obchodziliśmy 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
W środę 10 listopada 2010r. w przededniu Narodowego Święta Niepodległości cała społeczność szkolna uroczyście, a jednocześnie i radośnie obchodziła 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed pierwszą lekcją wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi przypięli do swoich ubrań biało – czerwone kotyliony będące znakiem radości z wielkiego sukcesu naszych przodków. Do wykonywania kotylionów na Święto Niepodległości zachęcał szkoły prezydent Bronisław Komorowski.
O godzinie 11.15 rozpoczął się uroczysty apel. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczennice klasy czwartej przypomniały historię obchodów święta. Część oficjalna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Roty. Po odprowadzeniu sztandaru uczniowie z koła artystycznego (kl. III – IV) zaprezentowali krótką inscenizację, na którą złożyły się fragmenty utworów poetyckich i prozy. Przypomnieli znane pieśni patriotyczne, m.in. „Piechotę” i „Marsz Pierwszej Brygady”. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości, również kilku przybyłych rodziców, włączyli się do wspólnego śpiewania. Szczególny charakter uroczystości podkreślili swoim strojem uczniowie klasy drugiej. Dziewczynki paradowały w kolorowych wianuszkach na głowie, a chłopcy z dumą nosili ułańskie czapki.
Wspólne radosne świętowanie to na pewno doskonała lekcja historii i patriotyzmu, która przemawia do dzieci, ponieważ sami ją tworzą i jednocześnie są jej uczestnikami. Po skończonych zajęciach biało-czerwone kotyliony dzieci zabrały do domu, aby przypiąć je do ubrań swoim rodzicom i dziadkom.
"Prezydent RP Bronisław Komorowski w związku ze zbliżająca się rocznicą odzyskania niepodległości przez Naród Polski, wystąpił z inicjatywą skierowaną do najmłodszych obywateli naszego państwa. W liście przesłanym do nauczycieli Bronisław Komorowski wyraził pragnienie, by również dzieci aktywnie włączyły się w obchody Święta Niepodległości. „Chciałbym, aby tak jak w 1918 roku towarzyszyła Polakom nie tylko podniosła atmosfera, lecz przede wszystkim radość i duma z sukcesu będącego ukoronowaniem 123 lat wysiłków i starań kilku kolejnych pokoleń” – napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski." (źródło: www.prezydent.pl)
List Prezydenta RP do nauczycieli z okazji Święta Niepodległości
Od kilku lat wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły spotykają się z okazji Dnia Nauczyciela na spotkaniu integracyjnym. W tym roku zmieniliśmy formę takiego spotkania i wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy.
Jednym z głównych celów było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełna pasji opowieść, naszego przewodnika p. Jacka Kałużnego o tragicznych losach mieszkańców Warszawy, wywarła na nas ogromne wrażenie. Nawet nie zauważyliśmy kiedy minęły dwie godziny zwiedzania i czas było udać się na obiad.
Kolejnym punktem była wizyta w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Mogliśmy odwiedzić tą siedzibę dzięki zaproszeniu naszego kolegi, obecnie Wiceministra Edukacji Zbigniewa Włodkowskiego, który był w naszej szkole na uroczystości nadania szkole imienia. Mieliśmy może niepowtarzalną okazję zobaczyć ten gmach od środka. Byliśmy m.in. w gabinecie ministra, a nawet zasiedliśmy w jego fotelu. Przy biurku, na którym podpisuje wiele ważnych dokumentów dotyczących szkół.
Dzień zbliżał się ku końcowi, a my udaliśmy się do teatru „Syrena” na spektakl AKOMPANIATOR. To kameralna komedia, pełna napięcia i zaskakujących akcji. Wielka śpiewaczka operowa (Hanna Śleszyńska) i skromny, ukryty w jej cieniu, akompaniator (Jan Jankowski) pokazali w przewrotny i ironiczny sposób temat wielkiej namiętności, której towarzyszyła muzyka i … bardzo dużo absurdalnego humoru.
Do domu wróciliśmy „grubo” po północy – zmęczeni, ale zadowoleni. Z pytaniem: Co będzie naszym celem w przyszłym roku?
"Niech każdy z nas wspomni tych, co odeszli już tam..."
Wszystkich Świętych, (łac. festum omnium sanctorum) – rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona w Polsce 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.
W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja.
Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.
Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci
Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (w Polsce zwany Zaduszkami). Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.
W prawosławiu podobne święto obchodzi się w pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy (Zesłaniu Ducha Świętego na apostołów) lub według innych źródeł - w sobotę przed Pięćdziesiątnicą. Praktycznie w Rosji, części Białorusi i Ukrainy utożsamia się takie święto (lub tylko zaduszki) z tzw. dniem rodzicielskim (родительский день) lub Radonicą (ros. Радуница), obchodzonymi kilka razy do roku, ale najczęściej w okresie wielkanocnym, przy czym powinien to być wtorek, rzadziej poniedziałek tygodnia tomaszowego następującego po tygodniu wielkanocnym (rozpoczynającym się zgodnie z chrześcijańskim liczeniem dni tygodnia niedzielą wielkanocną). Natomiast według zwyczajów południowych prawosławnych Słowian święta takie obchodzono w Wielkim Tygodniu.
Jednym z najdawniejszych, zachowanych kazań spisanych w języku polskim jest kazanie na Dzień Wszystkich Świętych (In Die Omnium Sanctorum). Kazanie to znajduje się w rękopisie Biblioteki Kapitulnej w Pradze i pochodzi z połowy XV wieku.
(źródło: Wikipedia)
16 października 1978 roku to data szczególna dla wszystkich Polaków. Na trwałe zapisała się w historii i sercach wielu z nas. Tego właśnie dnia kardynał Felici słowami „Habemus papam!” ogłosił światu radosną nowinę: zwierzchnikiem Świętego Kościoła Rzymskiego został kardynał Karol Wojtyła, który przybrał imię Jan Paweł II.
Na pamiątkę tego wydarzenia 16 października ustanowiono Dniem Papieskim. W tym roku obchodzimy X Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.
W naszej szkole Dni Papieskie na stałe wpisały się w „Kalendarza uroczystości i imprez szkolnych”. W tym roku społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu w piątek - 22 października.
Uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy przygotowali montaż słowno – muzyczny przypominający postać Papieża Jana Pawła II. Przedstawili zebranym najważniejsze wydarzenia z jego życia. Recytowali wiersze o. Henryka Kałuży poświęcone papieżowi, zaśpiewali m.in. jego ulubioną pieśń „Barkę”, jak też „To jest moje miasto Wadowice”.
W tym samym czasie, gdy uczniowie – aktorzy przedstawiali historię życia papieża, pozostali uczestnicy apelu jednocześnie oglądali prezentację multimedialną. Prezentowane były zdjęcia Papieża Jana Pawła II, jego najbliższych – matki, ojca i brata, a także miejsca gdzie przebywał i co robił. Wyświetlane były również słowa pieśni tak, aby wszyscy uczestnicy mogli śpiewać razem z osobami występującymi.
Ten apel to była kolejna okazja do wspomnienia naszego rodaka, wielkiego Polaka, umiłowanego przez wszystkich – Papieża Jana Pawła II.
W dniu15.10.2010r. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie odbyła się w obecności rodziców i zaproszonych gości uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I.
W scenerii przygotowanej przez uczniów i wychowawcę klasy odbyła się prezentacja zdolności i umiejętności artystycznych. Pierwszaki w galowych strojach, z biretami na głowach zaprezentowały swój program (wg opracowanego przez wychowawcę scenariusza), w którym wystąpili również uczniowie kl. IV.
Po części artystycznej nastąpił uroczysty moment złożenia - po raz pierwszy w historii szkoły - ślubowania na Sztandar przez pierwszoklasistów oraz pasowania ich przez dyrektora szkoły panią W. Jabłońską na prawomocnych uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie.
Każdemu uczniowi wychowawca klasy D. Butkiewicz wręczyła pamiątkowy dyplom pasowania na ucznia oraz maskotki – sówki w biretach.
Na zakończenie Dyrektor Szkoły wraz z Burmistrzem Miasta Mikołajki przekazała uczniom legitymacje szkolne, a rodzice, zaproszeni goście i przedstawiciele poszczególnych klas składając życzenia, wręczyli upominki i drobne prezenty.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcą i zaproszonymi gośćmi udali się do klasy, na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W niedzielę (17.10.) w ramach niespodzianki z okazji ślubowania – zorganizowano uczniom kilkugodzinny pobyt w siedzibie Stowarzyszenia Zełwągi. Dzieci korzystając ze słonecznej pogody aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu, uczestnicząc w licznych grach i zabawach zakończonych ogniskiem.
Wychowawca klasy
Sukcesów w zyciu zawodowym,
uśmiechu i radości każdego dnia
oraz spełnienia ambicji
i wszelkich najskrytszych marzeń
w Dniu Edukacji Narodowej
życzy
Społeczność Uczniowska
W piątek 8 października 2010r., w 100 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej, w Szkole Podstawowej w Olszewie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru. Była ona efektem dwuletniej pracy i ogromnych starań Pani Dyrektor, nauczycieli, uczniów i rodziców.
Uroczystość rozpoczęła krótkim powitaniem zebranych nauczycielka – prowadząca. Następnie przewodnicząca SU zdała raport Dyrektorowi Szkoły. Później poczet sztandarowy rodziców wprowadził sztandar. Został odśpiewany hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Dyrektor szkoły Wiesława Jabłońska oficjalne powitała dostojnych gości. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi: proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Szymonce – ks. Wojciech Chmielecki, przedstawiciele władz: państwowych – wiceminister Ministerstwa Edukacji Narodowej p. Zbigniew Włodkowski, oświatowych – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura Ełk p. Barbara Dziuba, samorządowych – Burmistrz Miasta Mikołajki p. Piotr Jakubowski i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mikołajkach p. Antoni Rakus oraz radni: powiatu mrągowskiego i gminy Mikołajki; komendant Komisariatu Policji w Mikołajkach – nadkom. Robert Wierciszewski; dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły z Dąbrówki, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z gminy Mikołajki; przedstawicielka lokalnej służby zdrowia; przyjaciele szkoły, sponsorzy, nauczyciele emeryci, rodzice, nauczyciele i uczniowie.
W swoim przemówieniu Pani Dyrektor podkreśliła, iż dla całej społeczności szkolnej jest to szczególny dzień, który zapisze się w historii jako ważna data: szkole oficjalnie zostanie nadane imię i sztandar – znak jej tożsamości. Każdego roku 8 października będzie obchodzony jako Święto Patrona. Ponadto w dniu 8 października 2010r. jest jeszcze jeden powód do dumy i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, gdyż w chwili obecnej Szkoła Podstawowa w Olszewie jest pierwszą i na pewno przez pewien czas będzie jedyną szkołą podstawową w Gminie Mikołajki posiadającą swoje imię i sztandar.
Po wystąpieniu Pani Dyrektor dwoje uczniów z kl. V i VI przybliżyło sylwetkę patronki. Po prezentacji postaci patronki wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mikołajkach pan Antoni Rakus odczytał Uchwałę Rady Miasta Mikołajki o nadaniu imienia Marii Konopnickiej Szkole Podstawowej w Olszewie. Następnie akt nadania imienia wręczył pani dyrektor Wiesławie Jabłońskiej.
Szczególnie doniosłą chwilą uroczystości było poświęcenie sztandaru przez ks. proboszcza Wojciecha Chmieleckiego. Następnie rodzice przekazali sztandar Burmistrzowi p. Piotrowi Jakubowskiemu, który przyjął go jako symbol najwyższych wartości. Z rąk Burmistrza sztandar uroczyście przejęła Pani Dyrektor, która wyraziła serdeczne podziękowanie za tak cenny dar i zapewniła, że system wartości, którego jest on symbolem, będzie fundamentem pracy wychowawczej tej szkoły. Przy wtórze słów naucz. – prowadzącego, który opisywał wygląd, zaprezentowała zebranym awers i rewers sztandaru.Potem Pani Dyrektor przekazała sztandar pocztowi sztandarowemu uczniów, życząc im, aby prowadził ich ku lepszej przyszłości. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej obiecywali dbać o niego oraz sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować szkołę.
Kolejnym niezwykle podniosłym momentem było złożenia ślubowania na sztandar. Dostąpili tego zaszczytu przewodniczący samorządów poszczególnych klas. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odprowadzeniem sztandaru.
Następnie głos zabrali szacowni goście. Jako pierwszy przemawiał wiceminister p. Zbigniew Włodkowski, który nawiązał do tradycji szkoły, więzi pokoleniowej. Podkreślił wkład pracy w rozwój placówki nauczycieli emerytów i nauczycieli czynnych, z których większość zdobyła wieloletni staż pracy w tej szkole i ma ogromne doświadczenie. Przemawiał również Burmistrz p. Piotr Jakubowski, który za informację, że wiosną rozpocznie się budowa mini sali gimnastycznej, otrzymał gromkie brawa. Starszy wizytator Kuratorium Oświaty p. Barbara Dziuba w imieniu Dyrektora Delegatury Kuratorium w Ełku złożyła życzenia, aby uczniowie z bogactwa twórczości Marii Konopnickiej czerpali inspiracje codziennego czynienia świata lepszym.
Następnie Pani Dyrektor w towarzystwie dwóch przedstawicielek Rady Pedagogicznej wręczała certyfikaty (potwierdzenia zaszczytnego uczestnictwa w uroczystości) i pamiątki fundatorom sztandaru i zaproszonym gościom.
Zaproszeni goście składali na ręce pani dyrektor gratulacje, kwiaty i prezenty dla szkoły. Słowa podziękowania skierowali również do Pani Dyrektor przedstawiciele SU, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej. Towarzyszyło temu wzruszenie, radość, ale też i poczucie satysfakcji.
Później wszyscy zebrani na uroczystości udali się przed główne wejście do budynku szkoły, gdzie Pani Dyrektor i towarzyszący jej Pan Burmistrz dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie imienia szkole. Burmistrz głośno odczytał jej treść:
„DNIA 08.10.2010 W 100 ROCZNICĘ ŚMIERCI MARII KONOPNICKIEJ UCHWAŁĄ RADY MIEJSKIEJ W MIKOŁAJKACH NADANO SZKOLE PODSTAWOWEJ W OLSZEWIE IMIĘ PISARKI DLA DZIECI
SZTANDAR UFUNDOWALI:
BURMISTRZ MIKOŁAJEK – PIOTR JAKUBOWSKI,
RADA MIEJSKA W MIKOŁAJKACH,
BANK SPÓŁDZIELCZY W MIKOŁAJKACH,
RADNA POWIATOWA – WŁADYSŁAWA LITERA,
FIRMA „TWOJE ZDROWIE” – KAROL WŁODKOWSKI,
SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKA,
RADA PEDAGOGICZNA,
RADA RODZICÓW,
OSP OLSZEWO,
JAROSŁAW SULEWSKI,
ELŻBIETA JANUSZEK,
WALDEMAR JABŁOŃSKI,
SŁAWOMIR GAWLIŃSKI,
JERZY BANAT,
KAZIMIERZ KORWEK,
RYSZARD DĘBOWSKI,
KATARZYNA I SEBASTIAN KISIEL
DYREKTOR SZKOŁY WIESŁAWA JABŁOŃSKA”
Część artystyczna stanowiła ostatni punkt programu. Uczniowie z koła artystycznego pod kierunkiem polonistki zaprezentowali inscenizację „Jak to ze lnem było” przygotowaną na podstawie utworu patronki Marii Konopnickiej. Po jej zakończeniu Pani Dyrektor pożegnała wszystkich zgromadzonych, dziękując im za uświetnienie tej historycznej uroczystości swoją obecnością.
W szkole była wyłożona Księga Pamiątkowa, w której złożyli okolicznościowe wpisy przybyli na uroczystość zaproszeni goście.
Zobacz zdjęcia - ALBUM FOTOGRAFICZNY
W setną rocznicę śmierci pisarki dla dzieci
Marii Konopnickiej
(08 października 2010r.),
Szkoła Podstawowa w Olszewie
przyjęła jej imię oraz otrzymała sztandar.
Dziś Dzień Chłopaka zatem...
Dziś wybaczcie nam dziewczętom,
bo jest przecież Wasze święto.
Dla nas książki, ciężka praca,
Nic nie znaczą w Dzień Chłopaka.
W dniu dzisiejszym, uroczystym,
Chce być każda mądrym, bystrym
I pamiętać o chłopakach,
O ich świecie, o ich latach.
Aby nie zapomnieć dzisiaj,
Każda z nas chce o coś spytać,
Co by każdy z Was chciał dostać,
Uwzględniając tez riposta.
Skoro dzisiaj świętujemy,
To się uczyć nie będziemy.
Więc naukę zostawiamy
I życzenia Wam składamy.
Abyście piękni i mądrzy byli
I radośnie, w podskokach do szkoły pędzili.
Pomyślności, szczęścia, zdrowia,
To od siebie każda doda.
Gdy uczennicom się przypomni,
To Wam kupią prezent skromny.
My dziś o Was pamiętamy,
Więc życzenia Wam składamy.
Pod takim hasłem 17.09.2010r nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spędzili piątkowy, popołudniowy czas uczestnicząc jak co roku w akcji "Sprzątania Świata 2010” połączonej tym razem z inauguracją roku sportowego.
Z tej okazji organizatorzy imprezy przygotowali szereg działań, które pozwoliły podnieść świadomość ekologiczną uczniów.
Uczniowie uczestniczyli w:
Akcji sprzątania wyznaczonych rejonów;
Rozwiązali testy ekologiczno-przyrodnicze;
Złożyli uroczyste ślubowanie sportowca;
Uczestniczyli w zawodach sportowych na świeżym powietrzu;
Wspólnie piekli kiełbaski przy ognisku.
Do wymienionych działań przyłączył się Samorząd Uczniowski, który pod czujnym okiem opiekuna zorganizował i przeprowadził loterię fantową.
Popołudniowe spotkanie zakończyła wspaniała zabawa na dyskotece szkolnej.
Co roku na całym świecie organizowana jest akcja „Sprzątanie Świata”. W każdy trzeci weekend września (w tym roku weekend sprzątania wypada 17-19) uczniowie szkół, członkowie organizacji ekologicznych oraz mnóstwo ochotników zbiera śmieci, które znajdują się poza miejscem ich składowania. Pomaga to na chociaż chwilowe oczyszczenie naszej planety, wpływa na wzrost świadomości ekologicznej ludzi. Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska” po raz 17 organizują polską edycję akcji „Sprzątanie Świata”. Hasło tegorocznej edycji to „Chrońmy bioróżnorodność - segregujemy odpady”.
1 września 2010r o godzinie 8:15 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011.
Zdjęcia - zobacz ALBUM FOTOGRAFICZNY
Od dzisiejszego dnia nasza szkoła nazywa się: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
List Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego:
Państwo
Dyrektorzy szkół i placówek
Nauczyciele
Przedstawiciele organów prowadzących
Uczniowie
województwa warmińsko - mazurskiego
1 września - to data symboliczna. W tym dniu przywołujemy bolesne wydarzenia z historii Polski, refleksją sięgamy do roku 1939, ocalając pamięć o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.
1 września - to także początek roku szkolnego. Z okazji inauguracji roku 2010/2011 kieruję serdeczne życzenia do szkół, instytucji oraz środowisk związanych
z edukacją.
Przed nami nowe plany, trudne wyzwania. Życzę, aby udało się je wszystkim w pełni zrealizować. Życzę odwagi w podejmowaniu decyzji, wytrwałości w działaniu. Niech trudna praca wychowawcza przynosi Państwu satysfakcję i zadowolenie.
Uczniom i ich Rodzicom życzę, by szkoła była miejscem przyjaznym, bezpiecznym, by pozwalała dzieciom i młodzieży w ciekawy sposób poszerzać wiedzę, rozwijać pasje, budzić nowe zainteresowania.
Życzę, aby wspólna sprawa, jaką jest edukacja, łączyła środowisko lokalne, wyzwalała cenne inicjatywy.
Wszystkim Państwu życzę dużo zdrowia i satysfakcji, zarówno w życiu zawodowym,
jak i osobistym.
Z poważaniem
Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek -
Śpiew, oklaski i wrzawa.
A potem nagle wszystko zapadło
W ciszę tak wielką,
Że tylko słychać, jak brzęczy za szybą
Samotnej muchy skrzydełko.
I już po wszystkim. I już składamy
pióra, zeszyty i książki.
Więc żegnaj, szkoło! Już milczy teraz
Klasa i pusty korytarz.
Szkoło! Już we wrześniu powitasz nas znów!
Zakończenie roku szkolnego 2009/2010 w Szkole Podstawowej w Olszewie jak co roku odbyło się w bardzo podniosłej i pełnej wzruszenia atmosferze. Pani Dyrektor Wiesława Jabłońska gratulowała uczniom sukcesów, życzyła im wesołych i bezpiecznych wakacji. Podziękowała również swoim nauczycielom za całoroczną pracę. Po mszy świętej celebrowanej przez naszego Księdza Proboszcza , rozpoczęła się najbardziej oczekiwana przez uczniów część uroczystości. Mowa oczywiście o świadectwach i nagrodach, dla uczniów którzy wyróżnili się w minionym roku szkolnym. Zgodnie z tradycją wręczono nagrodę dyrektora najlepszemu uczniowi naszej szkoły, którą zdobyła uczennica klasy VI Anna Rossa. Na zakończenie apelu uczniowie klas I- III zaprezentowali zabawny „wakacyjny” program artystyczny. Jeszcze wspólne zdjęcia, ostatnie chwile spędzone w klasowym gronie i każdy opuścił szkolne mury, rozchodząc się w różne strony. Nareszcie WAKACJE!
Opiekun SU
Uroczyste zakończenie szkoły przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Olszewie - rok szkolny 2009/2010.
W tym roku mury naszej szkoły opuściło 11 uczniów klasy VI:
W tym dniu absolwenci po raz ostatni złożyli uroczyste ślubowanie, przekazali także uczniom klasy piątej symbol naszej szkoły: klucz z dopiętym ogniwem klasy.
Ostatni apel przygotowany przez uczniów klasy VI był przepełniony wspomnieniami i słowami podziękowań skierowanymi w stronę dyrektora, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.
Apel szóstoklasiści zakończyli słowami:
Choć o szkole każdy myśli, co innego,
To wszyscy wnet dojdą do wniosku jednego:
Że, choć w szkole nudno i źle bywać może,
To bez niej sto razy i nudniej i gorzej!
Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze,
Które z upływem lat staje się piękniejsze,
I najcudowniejszą mają ją w pamięci
Nie ci, co tu chodzą, – ale ABSOLWENCI!
Wych. Małgorzata Błaut
Powered by aSc EduPage