• marzec 2023

„Nauka jest jak niezmierne morze.

Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”

Od początku września 2022 roku w naszej szkole systematycznie realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Jak co miesiąc tworzymy relacje zdjęciowe podczas różnych uroczystości szkolnych m. in.:

·        1 marca „DZIEŃ PIEGÓW”,

·        8 marca „DZIEŃ KOBIET”,

·        21 marca „PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY”.

W marcu na lekcjach techniki w klasie IV i kl. VI odbyły się pierwsze zajęcia z BeCreo. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zabrali się do pracy.  Poznawaliśmy moduły elektroniczne oraz bloczki programowania. BeCreo to zestaw materiałów dydaktycznych do nauki programowania, elektroniki i robotyki. Zestaw zawiera plansze dydaktyczne, a także mikrokontroler Arduino – otwarty ekosystem do nauki programowania. Do zestawu dołączono czujniki ruchu, joystick, diody i inne elementy, które umożliwią dziecku zbudowanie prototypu świateł ulicznych, systemu pomiaru czasu i tak dalej.

Uczniowie klasy IV i VI zanim zaczęli programować musieli przetestować płytkę oraz środowisko programistyczne. Jednym ze sposobów przetestowania płytki było zapalenie wbudowanej diody LED. Uczniowie uczyli się instalować płytkę oraz aplikację i obserwowali czy świeci się dioda, która była oznaką dobrze zainstalowanych elementów.

Uczniowie na lekcjach techniki uczyli się także korzystać z portu szeregowego. Uczyli pisać się program, który wyświetlał komunikaty dla nich. Za pomocą portu szeregowego przesyłali z płytki do komputera i odwrotnie różne informacje oraz komunikaty. Oczywiście żeby transmisja danych się powiodła musieli odpowiednio podłączyć płytkę do komputera. Zaczęli od napisania prostych komunikatów; „Hello World” czy swoje imię i nazwisko. Następnie na monitorze obserwowali wynik działania programu.

Korzystając z odpowiednich nakładek uczniowie klasy IV w ramach przygotowania do egzaminu na Kartę Rowerową próbowali napisać program i zbudować prototyp świateł ulicznych z zastosowaniem trzech diod LED czerwonej żółtej i zielonej.

Programowanie to jedna z ważniejszych umiejętności przyszłości, ale nie zawsze oznacza siedzenie przy komputerze - specjaliści od elektroniki muszą nie tylko programować, ale też posiadać umiejętności manualne. Wiedzę na temat układów elektronicznych i mikrokontrolerów dziecko rozwinie właśnie przy pomocy BeCreo.

Uczniowie na lekcjach techniki nie tylko zgłębiali tajniki programowania, kształcili umiejętność pracy w grupie, kształcili kompetencje kluczowe potrzebne w dzisiejszym świecie na rynku pracy (doradztwo zawodowe) ale również umiejętność posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną jak i językiem angielskim (gdyż język programowania to język angielski).(zdjęcia)

Uczniowie klasy drugiej na zajęciach z robotyki coraz sprawniej wykorzystują Photona i klocki LEGO do nauki i dobrej zabawy (zdjęcia)

W marcu uczniowie klasy 8A mimo, iż do zakończenia jest jeszcze sporo czasu to zaczęli przygotowywać się do tego dnia bardzo intensywnie. Za pomocą zakupionego sprzętu z Laboratorium Przyszłości zaczęli nagrywać krótkie filmiki z życia swojej klasy. Za pomocą programu do projektowania CANVA mają zamiar na koniec roku szkolnego zaprezentować całej społeczności szkolnej swoje dzieło.