• maj 2023

        •  

           

          Bez ciekawości nie ma mądrości.

           

           

           

           

          Maj to kolejny miesiąc, w którym korzystamy ze sprzętu zakupionego w ramach „Laboratorium przyszłości”. Nieustannie korzystamy z aparatu fotograficznego, pozwalającego na dokumentowanie przez uczniów imprez/wycieczek szkolnych.  W tym miesiącu posłużył nam między innymi do filmowania aktywności sportowych dzieci. Nagrane filmy dały podstawę do montażu filmu konkursowego, który reprezentuje szkołę w akcji Pho3nix Active School.  Oprócz tego wykorzystaliśmy go podczas wycieczek szkolnych (fotorelacje zamieszczane są na szkolnym Facebook’u oraz stronie szkoły - https://www.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Marii-Konopnickiej-w-Olszewie/100083150891176/).

          Ponadto klasa I, podczas lekcji o zwierzętach, miała okazję korzystać ze szkolnych tabletów. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości (Google) uczniowie pojawili się na ekranach wraz z przedstawicielami różnych gatunków. Była to dla większości dzieci nowość, z chęcią pozowali przy zwierzętach.

          Klasa II od początku roku szkolnego kontynuuje swoją przygodę z programowaniem. Dzięki cotygodniowym zajęciom, z wykorzystaniem Photon’a, stali się już mistrzami kodowania.

          Robot wykorzystywany był także w klasach starszych - uczniowie klasy VI na lekcji języka polskiego z pomocą robota edukacyjnego Photon utrwalali wiedzę dotyczącą budowy zdań złożonych współrzędnie.

          Klasa pracowała w dwóch grupach. W każdym zespole uczniowie przygotowali kartki z numerami. Na odwrocie każdej z nich zostały wpisane różne wyrazy (odpowiedni ich dobór umożliwiał zbudowanie zdania złożonego). Potem kartki zostały rozłożone na matach i uczniowie zaprogramowali trasę przejazdu Photona. Następnie każdy uczeń wziął udział w losowaniu kartek z numerami. Photon zatrzymywał się na określonym miejscu (na kartce z oznaczonym numerem) i wydawał dźwięk. Uczniowie odpowiadali w kolejności, którą wskazywał robot (zgodność numerów kartki na macie i numeru wylosowanego przez siebie). Po odkryciu kartki  z wyrazami każda osoba musiała ułożyć logiczne zdanie złożone współrzędnie, określić jego typ oraz wskazać spójnik i zdecydować, czy stawia się przed nim przecinek. Kiedy zadanie sprawiało trudność, uczniowie mogli korzystać z podpowiedzi innych (za dobrą podpowiedź można było zdobyć dodatkowe punkty). Po dotarciu Photona do końca zaprogramowanej trasy, grupy zamieniły się miejscami (inne zdania, inaczej zaprogramowana trasa przejazdu robota).

          Uczniowie dobrze opanowali budowę zdań złożonych współrzędnie. Nabyte umiejętności gramatyczne wykorzystali podczas pisania krótkiego opowiadania twórczego. Szóstoklasiści byli zadowoleni z takiej formy zajęć. Gramatyka też może być łatwa i przyjemna.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
      • (+48 87) 4213602 fax (87) 4213602
      • Olszewo 20 11-730 Mikołajki woj. warmińsko - mazurskie POLSKA Poland
      • Iwona Malczyk e-mail: malczyk@togatus.pl zastępca: Maria Kowalik-Sobczak e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl
      • Danuta Butkiewicz
    • Logowanie