Nawigacja

Program Wykaz zakupionego sprzętu... wrzesień 2022 październik 2022 listopad 2022 grudzień 2022 styczeń 2023 luty 2023 marzec 2023 kwiecień 2023 maj 2023 czerwiec 2023 I półrocze 2023/2024 II półrocze 2023/2024

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

kwiecień 2023

"Powiedz mi, to zapomnę.

Naucz mnie, to może zapamiętam.

Zaangażuj mnie, to się nauczę."

– Benjamin Franklin

 

 

Nauka i programowanie to ćwiczenie dla mózgu, które ostatecznie poprawia rozwiązywanie problemów i zdolność logiczną. Nauka kodowania uczy  rozumieć ten świat, rozwiązywać problemy, które napotykamy każdego dnia w naszym życiu i to jest najlepsza rzecz, jaką można zrobić, aby zmienić ten świat.

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program, który rozwija myśl techniczną i zdolność logicznego myślenia.

W naszej szkole uczniowie już osiem miesięcy  korzystają z zakupionych w ramach tego projektu środków dydaktycznych. Zakupione pomoce pozwalają na udokumentowanie wielu szkolnych imprez. Miedzy innymi w kwietniu mogliśmy udokumentować takie akcje jak:

#ŁączyNasPamięć - akcja ogólnopolska w 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - Żonkil.

#SprzątamyDlaPolski"- akcje o charakterze ekologicznym oraz podsumowanie trwającej kampanii pt. "Zmiana zaczyna się od działania".

Szkolne obchody świąt majowych.

Także wiele innych działalności szkoły zostało udokumentowanych.

https://www.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Marii-Konopnickiej-w-Olszewie/100083150891176/

Dodatkowo, z zakupionymi pomocami, w kwietniu na lekcjach fizyki w klasie VIII odbyły się zajęcia z BeCreo. Nie były to pierwsze zajęcia z tym środkiem dydaktycznym, dlatego praca uczniów szła bardzo sprawnie. Moduły elektroniczne oraz bloczki programowania BeCreo pozwoliły na uzupełnienie w bardzo ciekawy sposób działów fizyki dotyczących między innymi elektryczności. Budowa inteligentnego miasta to było świetne wyzwanie przed jakim uczniowie stanęli.

          

Uczennica klasy VIII a wykorzystała pomoce dydaktyczne do wykonania prezentacji multimedialnej na konkurs organizowany przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie

Klasa 4 w kwietniu także miała okazję korzystać z środków zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Powtórzenie wiadomości dotyczących kierunków geograficznych przy pomocy Photona było dużo ciekawsze i przysporzyło uczniom wielu pozytywnych emocji.

Uczniowie kl. piątej omawiając lekturę „Katarynka”, bardzo przejęli się losem małej, niewidomej bohaterki. Na zajęciach koła języka polskiego postanowili ułożyć opowiadanie twórcze będące kontynuacją noweli, ale zawierające optymistyczną treść. Każde z dzieci napisało na kartce wydarzenia, które mogłyby sprawić dziewczynce radość i zmienić jej smutne życie. Piątoklasiści zaprogramowali „drogę” Photona, który wskazał kolejność, w jakiej powinny być opowiadane poszczególne treści zaproponowane przez uczniów. Oprócz tego Photon wskazywał dźwiękiem emocje, które zobowiązani byli wyrażać uczniowie, kiedy opowiadali wymyślone przez siebie fragmenty dalszych losów podopiecznej pana Tomasza. Stworzyli małej bohaterce obraz szczęśliwego życia.

Wspólna praca rozwijała wyobraźnię, słownictwo, umiejętność poprawnej budowy wypowiedzi. Uczniowie wykazali się dużym poziomem empatii. Forma zajęć bardzo się uczniom podobała.

Systematycznie w ciągu tego roku są prowadzone zajęcia z robotyki w klasie II. Dobra zabawa idzie tu w parze z nauką.

Systematycznymi zajęciami z użyciem sprzętu LP objęci są także uczniowie klasy 5, którzy w miesiącu kwietniu projektowali swoje pomoce dydaktyczne – domino. Najpierw zaprojektowali je na kartkach, później przetestowali jego poprawność grając, kolejnym etapem było przeniesienie do programu Tinkercad i ostatni etap to wydruk 3d.

Uczniowie klasy IV w kwietniu w ramach przygotowania do egzaminu na Kartę Rowerową kontynuowali próby napisania programu i zbudowania prototypu świateł ulicznych.

W tym miesiącu uczniowie klasy 8A przygotowując swoje innowacyjne podejście do zakończenia edukacji w naszej szkole, intensywnie pracowali za pomocą zakupionego sprzętu z Laboratorium Przyszłości - nagrywali krótkie filmiki z życia swojej klasy. Efekty twórczej pracy przedstawią na apelu, na koniec roku szkolnego.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
    Olszewo 20
    11-730 Mikołajki
    woj. warmińsko - mazurskie
    POLSKA
  • (+48 87) 4213602
    fax (87) 4213602

Galeria zdjęć

Inne informacje