Nawigacja

Rok dla Niepodległej

źródło: men.gov.pl

W związku ze zbliżającą się 100 - rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że obecny rok szkolny 2017/2018 będzie „Rokiem dla Niepodległej”.

MEN od kilku lat nadaje hasła, aby w ten sposób zwrócić uwagę na ważne idee i problemy związane z edukacją.

Zdjęcia z działań w galerii

Wolna i niepodległa - listopad 2018

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości zakończy nasze roczne działania związane z "Rokiem dla Niepodległej"

            "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała.

            W dniu 09 listopada w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta - 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęliśmy o godz. 11.11 od odśpiewania 4 zwrotkowego hymnu. Włączając się tym samym w akcję ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.

Święto Niepodległości jest to najważniejsze polskie święto patriotyczne. Święto to przypomina nam radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, iż wolność nie jest czymś trwałym, czymś danym raz na zawsze.

            Nasza akademia była lekcją patriotyzmu, nauką skierowaną do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, jak być patriotą w dzisiejszych czasach. Jestem Polakiem to znaczy, że szanuję polską kulturę, znam symbole narodowe oraz mam obowiązki polskie i godnie je wypełniam.

Akademia w formie poetyckiej wieczornicy pt. „Niepodległa - Niepokorna” na tle pięknej dekoracji została przygotowana przez uczniów klasy IV i klasy VIII pod kierunkiem p. Agnieszki Żukowskiej oraz p. Małgorzaty Błaut. Dzieci recytowały piękne patriotyczne wiersze między innym: „Nie zginęła” M. Studnickiej, „Jedenasty Listopada” L. Wiszniewskiego i śpiewały pieśni patriotyczne np. „Ojczyzno ma” czy „Niepodległa - Niepokorna”. Wieczornica była wzbogacona prezentacją multimedialną nt. „Odzyskania Niepodległości”. W trakcie apelu wiać było pełne skupienie i wzruszenie wśród uczestników, nawet tych najmłodszych z Oddziału Przedszkolnego. A u niektórych dorosłych pojawiły się łzy wzruszenia.

            Na koniec uroczystości dzieci z klas starszych pod kierunkiem p. S. Rokojżo odśpiewały znane pieśni patriotyczne, które będą prezentowane podczas gminnego koncertu pieśni patriotycznych 16 listopada w Mikołajkach.

 

~~//~~

 

Realizacja działań w ramach gminnych
obchodów 100 - lecia niepodległości z udziałem szkół:

- Gminny Turniej Tenisa Stołowego

- Gra Terenowa

- Marsz dla Niepodległej

- Konkurs plastyczny - pocztówka

- Koncert pieśni patriotycznych

~~//~~

            W związku z ogłoszonym ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ w każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje o tematyce patriotycznej. Lekcje miały za zadanie przybliżyć uczniom historię naszego kraju, jego symbole narodowe oraz jego piękno. Oto niektóre, przykładowe tematy lekcji, które się odbyły w naszej szkole:

·        Moja mała ojczyzna,

·        Kto Ty jesteś? Polak mały?,

·        Symbole i święta narodowe,

·        Polska- mój kraj, moja ojczyzna,

·        Drogi Polaków do Niepodległości,

·        II Rzeczpospolita

            Oprócz lekcji historii nie mogło zabraknąć lekcji wychowawczych na temat „Co to znaczy być patriotą? lub Jaki jest współczesny patriotyzm?” itp..

Podczas całego roku szkolnego nie zabrakło także artykułów w gazetce „Głos Uczniowski”, gazetek ściennych, wystaw o tematyce patriotycznej np:

·        11 listopada – Święto Niepodległości,

·        Majowe święta narodowe,

·        Niezłomni – żołnierze wyklęci,

·        150 rocznica urodzin Józefa  Piłsudskiego,

·        220 rocznica – Pieśń Legionów Polskich,

·        89 rocznica wybuchu II wojny światowej

·        Patriotyzm wczoraj i dziś.

            W każdej klasie uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali klasowe gazetki ścienne związane z Odzyskaniem Niepodległości.

            Należy również wspomnieć, iż wychowawcy klasy IV i V wraz ze swoimi wychowankami przygotowali flagi i transparenty o tematyce niepodległościowej, które uczniowie zaprezentowali w zorganizowanym 15 października 2018r. Marszu dla Niepodległej.

 

~~//~~

 

III Turniej Szachowy o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

            27 października 2018r. z okazji Święta Niepodległości odbył się III Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Ełku. Po raz pierwszy uczniowie naszego województwa rywalizowali w Ełku, Elblągu i Olsztynie w czterech kategoriach: przedszkola, klasy I-IV, klasy V-VIII oraz gimnazja + szkoły ponadpodstawowe.

            Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Olszewie reprezentowała drużyna w składzie: Magdalena Narwojsz kl. IV,  Adrian Tynko kl. IV, Szymon Marcinkowski kl. VI, pod opieką nauczyciela Leszka Rokojżo, który był ich instruktorem. Nasza drużyna rywalizowała w Ełku.

            Turniej uroczyście otworzył Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Szachowego w Olsztynie. Rywalizacja toczyła się na dystansie 7 rund. Była zacięta do samego końca, a o ostatecznym wyniku przesądziły ostatnie partie. Magdalena Narwojsz zajęła 5 miejsce w kategorii dziewcząt w kl. I-IV. Adrian Tynko był 12 w kategorii chłopców w kl. I-IV, Szymon Marcinkowski był 10 w kategorii chłopców kl. V-VIII.

Wszystkim uczestnikom puchary i dyplomy wręczał Pan Kurator.

            Turniej był doskonałą okazją dla osiągnięcia sukcesu. Pozwolił uczniom zasmakować w prawdziwej rywalizacji i zmierzyć się z własnym stresem.

            Gratulujemy naszym uczniom wyników i czekamy na kolejne sukcesy w tej królewskiej grze!

 

~~//~~

 

Koncert muzyczny z okazji 100 - lecia NIEPODLEGŁEJ - Muzyka polska

 

~~//~~

 

WYCIECZKA SZKOLNA
DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ 3797 W GIŻYCKU
       

 

        12 października 2018 roku, w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i realizacji treści patriotycznych, wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do Jednostki Wojskowej 3797 w Giżycku, czyli 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

            Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z historią i tradycjami Wojska Polskiego oraz poznanie specyfiki służby żołnierza polskiego - obrońcy naszej ojczyzny.

            Na początku uczniowie i nauczyciele zostali powitani przez pana pułkownika Adama Krysiaka oraz podzieleni na grupy, w których pod kierunkiem wyznaczonego żołnierza zaliczali kolejne „punkty”. Każda z grup miała okazję zapoznać się z uzbrojeniem będącym na wyposażeniu jednostki. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy, mogli wziąć do ręki broń, a nawet strzelali do celu z broni laserowej służącej do ćwiczeń. Żołnierze odpowiedzialni za wyposażenie udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na wszystkie pytania uczniów. Dzieci miały szanse zobaczyć także wozy bojowe. Każdy chętny, pod okiem żołnierzy, mógł usiąść za kierownicą oraz zwiedzić wnętrze pojazdów. Uczniowie zwiedzili również Izbę Pamięci Wojska Polskiego oraz Salę Tradycji 15 Giżyckie Brygady Zmechanizowanej, gdzie mieli możliwość zapoznania się z tradycjami i historią Wojska Polskiego oraz jednostki, w której gościliśmy. Uczniowie zdobyli wiele informacji na temat patrona jednostki – Zawiszy Czarnego. Na końcu dzieci z zachwytem oglądały przygotowany przez żołnierzy pokaz musztry paradnej.

            Na ręce pana pułkownika dyplomowanego Norberta Iwanowskiego – Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który zezwolił na wejście na teren jednostki wojskowej, składamy serdeczne podziękowania Panu pułkownikowi Adamowi Krysiak za sprawną organizację zwiedzenia jednostki oraz za przygotowanie dzieciom wielu, wielu atrakcji!

 

 

~~//~~

 

GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DRUŻYN MIESZANYCH Z OKAZJI 100 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI OLSZEWO 2018

            Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie była organizatorem Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego Drużyn Mieszanych z Okazji 100 Rocznicy Niepodległości. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Turniej Tenisa Stołowego odbył się 11 października 2018r. Wzięły w nim udział drużyny ze Szkoły Podstawowej w Woźnicach, Mikołajkach i Olszewa rywalizujących w dwóch kategoriach wiekowych.

            Patronat nad imprezą sprawowali: Urząd Gminy Mikołajki, Centrum Kultury "Kłobuk" w Mikołajkach. Dzięki współpracy z Włodarzami Gminy oraz CK "Kłobuk" w Mikołajkach pozyskaliśmy fundusze na dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc poszczególnych kategorii wiekowych rywalizujących w zawodach sportowych. Drużyny z naszej szkoły zajęły 2 i 3 miejsce w kategorii klas IV - VI.

            Nadrzędnym celem turnieju było popularyzowanie tenisa stołowego, wyłonienie najlepszej drużyny mieszanej – zawodnika i zawodniczki w tenisie stołowym, aktywizacja lokalnych społeczności poprzez sport, a także uświęcenie 100 rocznicy niepodległości. Wydaje się, że założone przez nas cele zostały osiągnięte.

 

~~//~~

 

Święto Patrona naszej szkoły

"Rota - pieśń dumy i chwały" - film

~~//~~

Obchody świąt majowych
w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

         Żyjemy w Polsce, która może szczycić się długo oczekiwaną wolnością. Patrzymy w przyszłość, pamiętając jednak o doświadczeniach minionych lat. Cytując Zbigniewa Herberta Naród, który traci pamięć, traci sumienie musimy pamiętać o ważnych świętach. Maj to szczególny miesiąc w historii naszej ojczyzny.

            Podobnie jak w poprzednich latach, ze względu na dni wolne od zajęć edukacyjnych na początku maja, uroczysty apel z udziałem sztandaru szkoły odbył się 27 kwietnia 2018r. W roku obchodów 100 – lecia Niepodległej Ojczyzny był on zwieńczeniem działań edukacyjno – patriotycznych zawartych w szkolnym projekcie pod hasłem TYDZIEŃ dla NIEPODLEGŁEJ, który realizowali wszyscy uczniowie i nauczyciele.

            Apel przygotowali uczniowie klas V i VI pod kierunkiem wychowawców. Zostały przypomniane rocznice ważnych wydarzeń: 1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy i wstąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej; 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej; 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja; 8 maja – rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.

            Uczniowie recytowali prozę i poezję patriotyczną, śpiewali patriotyczne pieśni, m.in. utwory: Polska flaga, Mazurek Trzeciego Maja, Wojenko, wojenko.

            Apel zakończono wspólnym odśpiewaniem Roty.

Koncert pieśni patriotycznych pod hasłem Tobie śpiewamy Ojczyzno

            Po odprowadzeniu sztandaru szkoły i krótkiej przerwie, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie wszystkich klas kolejno prezentowali przygotowane przez siebie pieśni patriotyczne: Moja ojczyzna, Jestem Polakiem; Morze, nasze morze; Płynie Wisła, płynie; Raduje się serce; Szara piechota; Przybyli ułani.

            Głównym celem uroczystości było promowanie wartości patriotycznych poprzez tworzenie pamięci historycznej w oparciu o ważne wydarzenia z historii Polski.

Podsumowaniem efektów zrealizowanych zadań mogą być słowa polskiego filozofa i profesora Bogusława Wolniewicza: Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej Ojczyzny, a Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.

 

~~//~~

 

   „TYDZIEŃ dla NIEPODLEGŁEJ”
PROJEKT EDUKACYJNO - PATRIOTYCZNY

 

Termin realizacji projektu: 23.04 - 27.04.2018r.

 

Cel główny: działania edukacyjne mające przygotować uczniów i środowisko lokalne do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Cele: szczegółowe:

·        promowanie wartości patriotycznych

·        budowanie szacunku dla symboli narodowych

·        dbanie o poprawność i czystość języka polskiego

·        tworzenie pamięci historycznej w oparciu o ważne wydarzenia z historii Polski

·        rozwijanie uzdolnień uczniów poprzez wzbogacanie warsztatu teatralnego, umiejętności recytatorskich, plastycznych, muzycznych i wokalnych uczniów

·        rozwijanie umiejętności kreatywnej pracy w zespole

~~//~~

 

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na ostatnich dowódcach antykomunistycznego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest to, więc dzień - symbol. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku. Do tej pory nie wiadomo, gdzie pochowano ciała wielu z nich pomordowanych w okrutny sposób. Przez lata ciążyła na nich opinia „bandytów, antysemitów i złodziei”. Dziś jednak wiemy, że byli to ludzie szlachetni, wspaniali żołnierze, podporządkowani hierarchii i uznający dyscyplinę, oddani ojczyźnie i wierni do końca swoim ideałom. Dopiero teraz przywraca się pamięć o nich. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie” - pisał Zbigniew Herbert, my nie chcemy pozwolić, aby tak się stało.

W tym dniu 01.03.2018r. jak i w poprzednich latach w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W klasach IV-VI przeprowadzone zostały lekcje poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Nauczyciel historii w tym dniu przygotował wystawę informującą kim byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. A ok. godz.11.00 wszystkim uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna połączona z filmem pt. „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI BOHATEROWIE”. Młodzi widzowie w trakcie prezentacji zachowali szczególną ciszę i skupienie, rozumiejąc, iż stykają się z wciąż żywą i bolesną historią Polski.

~~//~~

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TOLERANCJI I DZIEŃ PATRIOTY XXI w.

„Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów,

 lecz na miłości do własnego”
                              Peter Rosegger

3 września 2017 r. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Olszewie została zakwalifikowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie do realizacji projektu „Patriota i Patriotka XXI wieku”.

Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Fundacją Edukacyjną im. Jacka Kuronia zaproponowała przybliżenie uczniom i uczennicom tematu PATRIOTYZMU.

Jednym z zamierzeń projektu były odpowiedź na pytania: Czym jest patriotyzm? Kim i jakim patriotą był Jacek Kuroń? Co to znaczy być patriotą dziś? Czy każdy jest patriotą? Kogo dziś możemy nazwać patriotą?

Realizacje projektu zaczęliśmy od dyskusji w klasach IV-VII na temat ważnych dla człowieka wartości i postaw. Staraliśmy się wypisać wartości i postawy, które są ważne w naszym życiu.

Następnym etapem było przeprowadzenie dyskusji w klasie VII na temat wartości i postaw, które starał się realizować i nimi żyć Jacek Kuroń – społecznik, działacz, polityk którego myśl społeczna była ważnym głosem w dyskusji o patriotyzmie XXI wieku.

Przeprowadzone były także zajęcia dla uczniów młodszych klas I i III. Na których m.in.:

- poznaliśmy legendę dotyczącą powstania państwa polskiego „Lechu, Czechu i Rusie”,

- poznaliśmy symbole narodowe naszego państwa i najważniejsze święta narodowe,

- powiedzieliśmy o pięknie naszego kraju.

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: Co oznacza dziś patriotyzm dla zwykłego człowieka? Kogo możemy nazwać patriotą/patriotką XXI wieku?

Wspólnie z uczniami klas IV-VII sporządziliśmy listę, osób które możemy nazwać patriotami ostatnich lat. Uczniowie przygotowali i przedstawili sylwetki osób, które są dla nich prawdziwymi patriotami.

Na koniec przed Ogólnopolskim Dniem Patrioty XXI wieku uczniowie dostali szczególne zadanie, aby stworzyć zasady, które chcielibyśmy aby panowały w idealnej szkole, państwie. Zaprojektowaliśmy flagę idealnego państwa.

Podsumowanie naszych działań odbyło się 16 LISTOPADA – W OGÓLNOPOLSKIM DNIU TOLERANCJI I DNIU PATRIOTÓW I PATRIOTEK XXI w.

Prezentacja z projektu - patriotyzm.pptx

 

~~//~~

 

Wolna i niepodległa - listopad 2017

            W piątek 10 listopada 2017r. w przededniu Narodowego Święta Niepodległości społeczność szkolna patriotycznie i radośnie obchodziła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie kl. V – VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczysty apel z udziałem sztandaru szkoły.

            Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia dotyczące okresu niewoli zaborów oraz przyczyny i okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r. Przedstawili zasługi wielu Polaków w walce o wolność i utrzymanie polskości.

            Na część artystyczną złożyły się wiersze o ojczyźnie, o losie Polaków pod zaborami oraz o wydarzeniach historycznych, które przyniosły Polsce niepodległość. Młodzi artyści przypomnieli znane pieśni patriotyczne, m.in. Rotę, Jak długo w sercach naszych, Szarą piechotę oraz Moją ojczyznę. Uczestnicy świątecznego spotkania włączyli się do wspólnego śpiewania. Dostarczyło ono wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywołało poczucie wspólnoty i jedności.

            Tradycyjnie szczególny charakter uroczystości podkreślili strojem wszyscy uczniowie i nauczyciele. Do swoich ubrań przypięli biało – czerwone kokardy narodowe będące znakiem historycznej pamięci wielkiego sukcesu naszych przodków oraz symbolem naszej dzisiejszej  wolności i niepodległości.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
  Olszewo 20
  11-730 Mikołajki
  woj. warmińsko - mazurskie
  POLSKA
 • (+48 87) 4213602
  fax (87) 4213602

Galeria zdjęć