Nawigacja

Rok dla Niepodległej

Rok dla Niepodległej

źródło: men.gov.pl

W związku ze zbliżającą się 100 - rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że obecny rok szkolny 2017/2018 będzie „Rokiem dla Niepodległej”.

MEN od kilku lat nadaje hasła, aby w ten sposób zwrócić uwagę na ważne idee i problemy związane z edukacją.

Zdjęcia z działań w galerii

   „TYDZIEŃ dla NIEPODLEGŁEJ”
PROJEKT EDUKACYJNO - PATRIOTYCZNY

 

Termin realizacji projektu: 23.04 - 27.04.2018r.

 

Cel główny: działania edukacyjne mające przygotować uczniów i środowisko lokalne do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Cele: szczegółowe:

·        promowanie wartości patriotycznych

·        budowanie szacunku dla symboli narodowych

·        dbanie o poprawność i czystość języka polskiego

·        tworzenie pamięci historycznej w oparciu o ważne wydarzenia z historii Polski

·        rozwijanie uzdolnień uczniów poprzez wzbogacanie warsztatu teatralnego, umiejętności recytatorskich, plastycznych, muzycznych i wokalnych uczniów

·        rozwijanie umiejętności kreatywnej pracy w zespole

 

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na ostatnich dowódcach antykomunistycznego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest to, więc dzień - symbol. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku. Do tej pory nie wiadomo, gdzie pochowano ciała wielu z nich pomordowanych w okrutny sposób. Przez lata ciążyła na nich opinia „bandytów, antysemitów i złodziei”. Dziś jednak wiemy, że byli to ludzie szlachetni, wspaniali żołnierze, podporządkowani hierarchii i uznający dyscyplinę, oddani ojczyźnie i wierni do końca swoim ideałom. Dopiero teraz przywraca się pamięć o nich. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie” - pisał Zbigniew Herbert, my nie chcemy pozwolić, aby tak się stało.

W tym dniu 01.03.2018r. jak i w poprzednich latach w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olszewie uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W klasach IV-VI przeprowadzone zostały lekcje poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Nauczyciel historii w tym dniu przygotował wystawę informującą kim byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. A ok. godz.11.00 wszystkim uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna połączona z filmem pt. „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI BOHATEROWIE”. Młodzi widzowie w trakcie prezentacji zachowali szczególną ciszę i skupienie, rozumiejąc, iż stykają się z wciąż żywą i bolesną historią Polski.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TOLERANCJI I DZIEŃ PATRIOTY XXI w.

„Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów,

 lecz na miłości do własnego”
                              Peter Rosegger

3 września 2017 r. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Olszewie została zakwalifikowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie do realizacji projektu „Patriota i Patriotka XXI wieku”.

Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Fundacją Edukacyjną im. Jacka Kuronia zaproponowała przybliżenie uczniom i uczennicom tematu PATRIOTYZMU.

Jednym z zamierzeń projektu były odpowiedź na pytania: Czym jest patriotyzm? Kim i jakim patriotą był Jacek Kuroń? Co to znaczy być patriotą dziś? Czy każdy jest patriotą? Kogo dziś możemy nazwać patriotą?

Realizacje projektu zaczęliśmy od dyskusji w klasach IV-VII na temat ważnych dla człowieka wartości i postaw. Staraliśmy się wypisać wartości i postawy, które są ważne w naszym życiu.

Następnym etapem było przeprowadzenie dyskusji w klasie VII na temat wartości i postaw, które starał się realizować i nimi żyć Jacek Kuroń – społecznik, działacz, polityk którego myśl społeczna była ważnym głosem w dyskusji o patriotyzmie XXI wieku.

Przeprowadzone były także zajęcia dla uczniów młodszych klas I i III. Na których m.in.:

- poznaliśmy legendę dotyczącą powstania państwa polskiego „Lechu, Czechu i Rusie”,

- poznaliśmy symbole narodowe naszego państwa i najważniejsze święta narodowe,

- powiedzieliśmy o pięknie naszego kraju.

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: Co oznacza dziś patriotyzm dla zwykłego człowieka? Kogo możemy nazwać patriotą/patriotką XXI wieku?

Wspólnie z uczniami klas IV-VII sporządziliśmy listę, osób które możemy nazwać patriotami ostatnich lat. Uczniowie przygotowali i przedstawili sylwetki osób, które są dla nich prawdziwymi patriotami.

Na koniec przed Ogólnopolskim Dniem Patrioty XXI wieku uczniowie dostali szczególne zadanie, aby stworzyć zasady, które chcielibyśmy aby panowały w idealnej szkole, państwie. Zaprojektowaliśmy flagę idealnego państwa.

Podsumowanie naszych działań odbyło się 16 LISTOPADA – W OGÓLNOPOLSKIM DNIU TOLERANCJI I DNIU PATRIOTÓW I PATRIOTEK XXI w.

Wolna i niepodległa - listopad 2017

            W piątek 10 listopada 2017r. w przededniu Narodowego Święta Niepodległości społeczność szkolna patriotycznie i radośnie obchodziła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie kl. V – VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczysty apel z udziałem sztandaru szkoły.

            Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia dotyczące okresu niewoli zaborów oraz przyczyny i okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r. Przedstawili zasługi wielu Polaków w walce o wolność i utrzymanie polskości.

            Na część artystyczną złożyły się wiersze o ojczyźnie, o losie Polaków pod zaborami oraz o wydarzeniach historycznych, które przyniosły Polsce niepodległość. Młodzi artyści przypomnieli znane pieśni patriotyczne, m.in. Rotę, Jak długo w sercach naszych, Szarą piechotę oraz Moją ojczyznę. Uczestnicy świątecznego spotkania włączyli się do wspólnego śpiewania. Dostarczyło ono wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywołało poczucie wspólnoty i jedności.

            Tradycyjnie szczególny charakter uroczystości podkreślili strojem wszyscy uczniowie i nauczyciele. Do swoich ubrań przypięli biało – czerwone kokardy narodowe będące znakiem historycznej pamięci wielkiego sukcesu naszych przodków oraz symbolem naszej dzisiejszej  wolności i niepodległości.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
  Olszewo 20
  11-730 Mikołajki
  woj. warmińsko - mazurskie
  POLSKA
 • (+48 87) 4213602
  fax (87) 4213602

Galeria zdjęć