Moja praca - konspekty zajęć
Konspekt lekcji otwartej dla rodziców – jęz. polski kl. IV
Temat: Córka Zająców – zabawy z ó.
Cel ogólny
Doskonalenie umiejętności poprawnego stosowania zasad ortograficznych w pisowni wyrazów z ó
Cele operacyjne
Uczeń:
- zna zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym oraz w zakończeniach wyrazów: -ów, -ówka, -ówna
- dobiera wyrazy pokrewne lub inne formy wyrazu, uzasadniając pisownię
- odnajduje poprawny zapis wyrazu w słowniku ortograficznym
- poprawnie zapisuje wyrazy z ó wymiennym i niewymiennym oraz wyrazy, w których występuje końcówka -ów, -ówka, -ówna
- zna wyjątki: skuwka, zasuwka
- dokonuje samokontroli i samooceny.
Metody: ćwiczenia praktyczne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: lizaki z tektury, zeszyty ćwiczeń, karty pracy, słowniki ortograficzne, plansza z zasadami pisowni wyrazów z ó.
Tok lekcji
I. Część wstępna lekcji
1. Przywitanie nauczyciela z uczniami i rodzicami.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Wprowadzenie do tematu – rozgrzewka ortograficzna (wykorzystując tekturowe lizaki z odpowiednim oznaczeniem (ó – u) uczniowie decydują, który z usłyszanych wyrazów zawiera ó, u – uświadomienie rozbieżności między mową a pismem).
4. Zapis tematu lekcji oraz ustne podanie jej celu przez nauczyciela.
II. Część główna lekcji
1. Przypomnienie treści zasad ortograficznych – formułowanie zasad na pdst wykonanych ćwiczeń (zał.nr1).
2. Ćwiczenia praktyczne doskonalące umiejętności świadomego stosowania zasad pisowni wyrazów z ó wymiennym i w zakończeniach -ów, -ówka, -ówna (GWO Między nami Zeszyt ćw. zad. 2/75 i 11/81)
3. Zapoznanie z pisownią niektórych wyrazów z ó niewymiennym – doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika ortograf. (zał. nr 2); Zeszyt ćw. zad. 9/80
4. Ćwiczenia utrwalające – drama (uczniowie umówionymi gestami pokazują zasadę pisowni wyrazów z ó.
III. Część końcowa
1. Zadanie pracy domowej: Zeszyt ćw. zad. 4/77 i 8/79 (pozostałe zad. dla chętnych do wykonania w ciągu tygodnia)
2. Ocena pracy na lekcji i samoocena uczniów.
zał. nr 1
A (uczniowie jedynki)
Dopisz takie wyrazy, które odpowiedzą na postawione pytania.
co? co robi?
wschód - ……………………………
zbiór - ……………………………..
powtórka - ………………………….
B (uczniowie dwójki)
Dopisz wyrazy.
Córka Zająców to - ……………………………….
Służy do temperowania kredek i ołówków - ………………………………………….
Miasto, w którym mieszkał smok wawelski - ……………………………………
zał. nr 2
A (uczniowie jedynki)
Korzystając ze słownika ortograficznego, uzupełnij luki w wyrazach. Zapisz obok numer strony, na której znalazłaś / znalazłeś ten wyraz.
kł …. tnia – str. …………..
og …. rek - str. ………….
B (uczniowie dwójki)
Korzystając ze słownika ortograficznego, uzupełnij luki w wyrazach. Zapisz bok numer strony, na której znalazłaś / znalazłeś ten wyraz.
tch …. rz – str. …………..
pr …. bował - str. ………….
Konspekt lekcji jęz. polskiego w kl. IV
Temat: Z dodatkowymi informacjami i …bez nich – ćwiczenia gramat. – ortograf. – leksyk. doskonalące umiejętność budowy zdań pojed. rozwiniętych.
Cel ogólny: Kształcenie umiejętności poprawnej budowy i zapisu zdań pojedynczych rozwiniętych.
Cele operacyjne
uczeń:
· zna pojęcia: podmiot i orzeczenie;
· zna pojęcia: zdanie pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte;
· rozróżnia zdania pojedyncze rozwinięte od nierozwiniętych;
· zna pojęcia: określenie podmiotu i orzeczenia;
· buduje zdania rozwinięte;
· stara się bezbłędnie i starannie pisać;
· dokonuje samokontroli i samooceny.
Metody:
· ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
· indywidualna,
· grupowa,
· zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
· karty pracy,
· słowniki ortograficzne,
· tablica gramatyczna.
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie pracy domowej – nawiązanie do tematu.
2. Podanie i zapis tematu lekcji.
3. Ćwiczenia doskonalące umiejętność prawidłowej budowy i zapisu zdań pojedynczych rozwiniętych– uzupełnianie kart pracy (indywidualizacja stopnia trudności zadań).
4. Zadanie pracy domowej – Podręcznik. zad.7/85.
5. Ewaluacja lekcji – karty samooceny.
Załączniki:
Podkreśl jedną linią podmioty, a dwiema liniami orzeczenia.
Ludzie zawsze szukali schronienia przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Nasi przodkowie kryli się najczęściej w grotach i jaskiniach. Wszyscy członkowie rodziny dzielili się pracą. Mężczyźni polowali. Dostarczali pożywienia. Kobiety gotowały. Szyły. Wychowywały dzieci.
Przeczytaj SMS. Napisz list, rozwijając zdania z SMS – a. (Możesz dopisać też zdania wymyślone przez siebie). Pamiętaj o elementach listu.
Dojechaliśmy. Wujek czekał. Słońce grzeje. Morze szumi. Pływaliśmy. Odpoczywamy. Będziemy zwiedzać. Napiszemy.
Pozdrawiamy.
Ania i Tomek
Uzupełnij zdania określeniami.
Zaproszenie
……………………. zapraszam …………… ………………na ………………………..
Jak? Kogo? Czyje?
…………………. urodziny. Przyjęcie odbędzie się ………………………………………..
Które? Kiedy?
……………………………………..
Gdzie?
Będzie ……………………….. atmosfera i ………………………….. muzyka.
Jaka? Jaka?
Przygotuję ………………………………… niespodzianek i ………………………………..
Ile? Jakie?
…………………………….... .
Co?
……………………………………
Tu wpisz swoje imię
Karta samooceny …………………………
Uważnie przeczytaj, a następnie wpisz TAK lub NIE w odpowiedniej rubryce.
WIEDZA
UMIEJĘTNOŚCI
Wiem, co to jest orzeczenie.
Potrafię wskazać orzeczenie.
Wiem, co to jest podmiot.
Potrafię wskazać podmiot.
Wiem, które zdanie jest pojedyncze rozwinięte.
Potrafię zbudować zdanie pojedyncze rozwinięte.
Lekcja otwarta dla wychowawców i nauczycieli
Scenariusz lekcji do dyspozycji wychowawcy klasy – lekcja łączona kl. IV, V, VI
Temat: Nauczmy się wartości - odwaga.
Cele główne
Uświadomienie uczniom czym jest odwaga.
Wskazanie możliwości wykazania się swoją odwagą.
Cele operacyjne
Uczeń:
- potrafi zdefiniować słowo „odwaga”- wie, co to znaczy poczuwać się do odpowiedzialności,
- rozróżnia pojęcia: uważać kogoś za odważnego lub nie,
- uzasadnia własne zdanie.
Formy pracy: plenum w grupach, indywidualna, zespołowa.
Metody: pogadanka wprowadzająca i zakończeniowa, psychodrama, „burza mózgów”, dyskusja problemowa.
Środki dydaktyczne: plansze z hasłem i definicją encyklopedyczną, kartki papieru,karteczki z niedokończonymi zdaniami, pisaki, ilustracje zwierząt.
Przebieg lekcji:Część wstępna
- Działania organizacyjne.
- Odczytanie hasła – wprowadzenie do tematu.
- Zaprezentowanie scenki teatralnej przygotowanej przed lekcją przez wybranych uczniów (porusza kwestię odwagi).
- Praca w grupach – zredagowanie odpowiedzi na pytania zapisane na kartkach.
Część właściwa:
- Rozmowa na temat tego, czym jest odwaga. Zapisywanie skojarzeń na tablicy.
- Indywidualne redagowanie definicji odwagi. Zapisywanie na kartkach samoprzylepnych i przyklejanie ich na tablicy.
- Podanie definicji encyklopedycznej przez n-la.
- Praca w parach – odniesienie się do wartości odwagi na podstawie otrzymanych ilustracji zwierząt.
Część końcowa
- Podsumowanie - uzupełnianie przez uczniów kartek z niedokończonym zdaniem ; prezentacja niektórych wypowiedzi.
Dziś na lekcji zrozumiałem (łam)
że ..................................................................................................................................................
że ..................................................................................................................................................
że .................................................................................................................................................
że...................................................................................................................................................
że ..................................................................................................................................................
że ..................................................................................................................................................